Rząd Hiszpanii nawiązał kontakt z Maltą w celu udzielenia pomocy migrantom ze statku organizacji pozarządowej Lifeline, który być może popłynie na wyspę po tym, jak nie wpuściły go Włochy.
– Jesteśmy w kontakcie z Maltą, aby zaoferować pomoc humanitarną ludziom na statku, jeśli w najbliższych godzinach zajdzie taka potrzeba – poinformowała rzeczniczka hiszpańskiego rządu Isabel Celaa.
Rząd Włoch zaapelował w piątek do Malty o to, aby wpuściła do swego portu statek organizacji pozarządowej Lifeline z ponad 200 migrantami, uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Wcześniej strona włoska ogłosiła, że nie przyjmie jednostki, bo uważa ją za nielegalną.
"Nielegalny statek Lifeline jest na wodach Malty z 239 migrantami. Ze względu na bezpieczeństwo załogi i pasażerów poprosiliśmy Maltę, by otworzyła porty" - napisał szef MSW Matteo Salvini na Twitterze.
Powtórzył swe zarzuty, że jednostka bezprawnie posługuje się holenderską banderą. "Jasne jest, że potem ten statek będzie musiał zostać skonfiskowany, a załoga osądzona. Nigdy więcej na morzu, by przemycać ludzi" - dodał.
Minister o "spekulowaniu pontonami śmierci"
Organizacja pozarządowa Lifeline odpowiedziała na zarzuty szefa MSW, zapewniając: "Nasz statek pływa pod banderą Holandii". Zaprezentowała dokumenty potwierdzające jego rejestrację.
– Działamy, przestrzegając prawa międzynarodowego – oświadczył we wtorek we włoskim radiu rzecznik Lifeline Axel Steier. Wyraził nadzieję, że sytuacja statku z migrantami, znajdującego się obecnie "w połowie drogi między Libią a Maltą", zostanie wkrótce rozwiązana.
– Wszystkie statki organizacji pozarządowych, które działają nielegalnie i spekulują pontonami śmierci, muszą zostać skonfiskowane – stwierdził odpowiedzialny za porty włoski minister infrastruktury i transportu Danilo Toninelli.
Stwierdził także, że byłby "wstrząśnięty nieludzkim" zachowaniem Malty, gdyby nie przyjęła statku.
Władze tego kraju nie odpowiedziały na oficjalną prośbę rządu i służb morskich Włoch.
Aquariusa przyjęli Hiszpanie
Wcześniej Malta nie przyjęła statku Aquarius z ponad 600 migrantami, o co apelowały do niej władze Włoch. Jednostka zawinęła w niedzielę do Walencji w Hiszpanii.
Rządowe organizacje w Hiszpanii w piątek udzieliły pomocy innej grupie migrantów. 182 osoby na 18 pontonach próbowały przepłynąć do Hiszpanii przez Cieśninę Gibraltarską. Operacja wyławiania ich rozpoczęła się przed świtem i trwała dziewięć godzin. Cztery hiszpańskie statki odnalazły pontony ok. 32 kilometry na południowy zachód od miasta Tarifa. Wśród uratowanych było 166 mężczyzn, 14 kobiet i dwójka dzieci.
Autor: pk\mtom / Źródło: PAP