Włoscy katoliccy i żydowscy przywódcy religijni potępili umieszczenie przez prawicowych ekstremistów flagi ze swastyką na trumnie podczas pogrzebowej procesji przed kościołem i oddanie tzw. salutu rzymskiego, używanego jako pozdrowienie ugrupowań faszystowskich. Do incydentu doszło w poniedziałek w rzymskiej parafii.
W internecie pojawiły się zdjęcia przedstawiające trumnę z ciałem Alessii Augello, byłej członkini ugrupowania neofaszystowskiego Forza Nuova, podczas pochodu pogrzebowego przed kościołem. Była ona przykryta flagą ze swastyką. Na nagraniu, które pojawiło się w sieci, widać i słychać także, jak uczestnicy procesji wznoszą faszystowski hołd, wykrzykując i wykonując charakterystyczny gest ręką.
Policja poinformowała, że bada incydent.
Krytyka religijnych liderów. "Ideologiczne wykorzystywanie" nabożeństwa
Włoscy katoliccy i żydowscy przywódcy religijni potępili we wtorek umieszczenie przez prawicowych ekstremistów flagi ze swastyką na trumnie, a także oddanie nazistowskich salutów podczas procesji.
Katolicka archidiecezja rzymska podała we wtorek w oświadczeniu, że księża z parafii św. Łucji w centralnej dzielnicy Rzymu - w tym ten, który przewodniczył w poniedziałek obrzędowi pogrzebowemu - nie mieli pojęcia, co wydarzy się poza kościołem po zakończeniu mszy pogrzebowej.
Diecezja w oświadczeniu nazwała flagę "przerażającym symbolem, którego nie można pogodzić z chrześcijaństwem". Oceniono, że epizod był obraźliwym przykładem "ideologicznego wykorzystywania" nabożeństwa religijnego.
Społeczność żydowska: niedopuszczalne, że flaga ze swastyką nadal może być pokazywana publicznie
Społeczność żydowska w Rzymie wyraziła oburzenie, że takie wydarzenia mogą mieć jeszcze miejsce ponad siedem dekad po zakończeniu II wojny światowej i upadku faszystowskiej dyktatury we Włoszech.
"Niedopuszczalne jest, że w dzisiejszych czasach flaga ze swastyką nadal może być pokazywana publicznie, zwłaszcza w mieście, które było świadkiem deportacji Żydów przez nazistów i ich faszystowskich kolaborantów" – napisano we wtorek w oświadczeniu.
W oświadczeniu społeczności żydowskiej oceniono, że ponieważ incydent miał miejsce przed kościołem, był jeszcze bardziej skandaliczny. Podobna sytuacja miała miejsce przed innym rzymskim kościołem w marcu zeszłego roku.
Po nalocie na żydowską dzielnicę Rzymu 16 października 1943 roku ponad tysiąc Żydów zostało deportowanych. W większości trafili do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tylko 16 z nich wróciło.
Forza Nuova nie ukrywa swoich sympatii
Jak podało "Times of Israel", włoskie media informują, że Alessia Augello, która była bojowniczką neofaszystowskiej grupy Forza Nuova, zmarła w weekend z powodu zakrzepicy. Miała 44 lata.
Ekstremistyczna grupa jest obwiniana za brutalne protesty w centrum Rzymu w październiku ubiegłego roku, które wymierzone były w biuro premiera Mario Draghiego i parlament. Forza Nuova została utworzona w 1997 roku w tradycji brutalnych, skrajnie prawicowych organizacji działających we Włoszech w latach 70. Grupa jest otwarcie neofaszystowska. Jej obecny przywódca to 62-letni Roberto Fiore.
Źródło: Reuters, Times of Israel
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@affeu2, tvn24.pl