Niezaszczepione dzieci zachorowały na odrę, a ich rodziców ukarano grzywnami w wysokości 181 euro. Zdarzyło się to w Rimini we Włoszech, gdzie po raz pierwszy w kraju ochrona zdrowia zastosowała tak zwane kary sanitarne, przewidziane w ustawie o obowiązku szczepień.
Włoskie media informują, że kierownictwo służby zdrowia w regionie Emilia-Romania zastosowało karę wobec 15 rodzin, w których dzieci w wieku powyżej 6 lat zaraziły się odrą w tamtejszym ognisku choroby na początku roku.
Dotychczas wymierzano kary finansowe rodzicom dzieci za nieprzedstawienie w przedszkolach i szkołach obowiązkowych świadectw szczepień lub za ich sfałszowanie. Teraz zaś po raz pierwszy ukarano rodziców, których dzieci poniosły konsekwencje takiej decyzji.
"Zaoferowaliśmy rodzinom szczepienia. Następnie wobec ich odmowy w terminie 60 dni przewidzianym przez prawo przystąpiliśmy do działania" - wyjaśnili przedstawiciele oddziału funduszu zdrowia cytowani na łamach lokalnego wydania dziennika "Corriere della Sera".
Jedyny taki przypadek we Włoszech
Gazeta podkreśliła, że ukarani rodzice zapowiedzieli, że będą zabiegać o uchylenie grzywny. Zaznaczyli zarazem, że to jedyny taki przypadek we Włoszech.
Wymierzenie tych kar zbiega się w czasie z decyzją władz miasta Rimini, które przyjęły rozporządzenie stanowiące, że kara za nieprzestrzeganie obowiązku szczepień dzieci do 6. roku życia wynosić będzie 50 euro dziennie.
Zarówno Rimini i okolice to teren szczególnie prężnej działalności przeciwników szczepionek.
Wzrost zachorowań we Włoszech na odrę
We Włoszech notuje się stały wzrost zachorowań na odrę. W pierwszym kwartale tego roku stwierdzono ponad 550 zachorowań.
Poprzedni rząd premiera Paolo Gentiloniego wprowadził na mocy ustawy obowiązek szczepień, bez których dzieci nie są przyjmowane do żłobków i przedszkoli, a rodzice uczniów szkół mogą być karani finansowo.
Obowiązkowe szczepienia, które przewiduje ustawa, to te przeciwko błonicy, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, tężcowi, krztuścowi, różyczce, śwince, ospie, odrze i bakterii haemophilus influenzae typu B.
Autor: mjz/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock