Burmistrz wyspy Lesbos zażądał od rządu w Atenach, by utworzył bezpośrednie połączenie promowe między Grecją a Turcją dla tysięcy migrantów. Obecnie uchodźcy docierają do Lesbos z tureckiego wybrzeża korzystając z często niebezpiecznych łodzi przemytników.
Zdaniem Spirosa Galinosa promy kursujące bezpośrednio między wybrzeżami obu państw zapobiegną kolejnym tragediom na morzu.
Dopóki UE nie wywrze zjednoczonego nacisku na Turcję w sprawie kontrolowania napływu migrantów, Grecja nie ma wyboru i powinna transportować ich na wyspę, gdzie byliby rejestrowani, dzięki czemu nie umieraliby podczas ryzykownej podróży - zaznaczył Galinos cytowany przez dziennik "Kathimerini".
Z kolei partyjne młodzieżówki i organizacje obywatelskie po raz kolejny zaapelowały w ostatnim czasie do greckiego rządu, by otworzył dla uchodźców granicę lądową z Turcją wzdłuż rzeki Ewros. Młodzi działacze rządzącej partii Syriza wezwali ponadto do zdemontowania 10-kilometrowego ogrodzenia na tej granicy.
Obawa przed większym napływem
Rząd Aleksisa Ciprasa pozostaje głuchy na podobne żądania, a eksperci w Atenach przewidują, że otwarcie liczącej ok. 200 km granicy z Turcją doprowadziłoby do nasilenia napływu migrantów.
Tysiące migrantów znajdują się tymczasem na tzw. bałkańskim szlaku migracyjnym, wiodącym przez Chorwację, Słowenię i Austrię w kierunku Niemiec. W Słowenii tylko przez pierwszych sześć godzin w sobotę przybyło z Chorwacji 1071 migrantów - podała tamtejsza policja. W piątek było to 7539 przybyszów, czyli znowu więcej niż dzień wcześniej (5341). Z kolei do Chorwacji w nocy z piątku na sobotę przybyło 2473 migrantów z Serbii - poinformowało MSW w Zagrzebiu. W piątek było to ponad 6,6 tys. migrantów.
W sobotę na Morzu Egejskim doszło do kolejnych tragedii - u wybrzeży Lesbos na wzburzonym morzu wywróciły się dwie łodzie łącznie z ok. 190 migrantami na pokładzie. Straż przybrzeżna i greckie łodzie rybackie wyłowiły z wody wielu rozbitków i szukają kolejnych ocalałych. Przez dwa ostatnie dni na Morzu Egejskim utonęło 48 migrantów, w tym 31 dzieci.
Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) poinformowała, że w pierwszych 10 miesiącach br. na Morzu Śródziemnym zginęło 3329 uchodźców. To więcej niż w całym roku 2014 (3279). W tym czasie do Europy dotarło drogą morską 724 228 migrantów i uchodźców.
Autor: fil//gak / Źródło: PAP