Władimir Putin i jego "katastrofalny błąd". Rosjanie zaczynają myśleć, "co będzie dalej"

Autor:
mjz/kg
Źródło:
Reuters

Prezydent Władimir Putin został osłabiony decyzją o inwazji na Ukrainę, ale zmiana na szczycie władzy w Rosji jest mało prawdopodobna ze względu na autokratyczny charakter jej systemu politycznego - twierdzi anonimowo jeden z zachodnich urzędników w rozmowie z Reutersem. Jego zdaniem niepowodzenia Rosjan na froncie i polityczny chaos związany z decyzją o inwazji "muszą oznaczać, że ludzie coraz więcej mówią o zmianie władzy, mówią więcej o tym, co będzie dalej, wyobrażają sobie życie" bez Putina u władzy.

Według pragnącego zachować anonimowość zachodniego urzędnika Władimira Putina osłabił "ten naprawdę katastrofalny błąd", jakim była inwazja na Ukrainę. "Widzimy rosyjskie wojsko upokorzone na polu bitwy przez Ukrainę" - dodaje.

Rozmówca Reutersa zauważa jednocześnie, że wojna wzmocniła ukraińską państwowość i NATO, osłabiając tym samym Putina. "Ludzie widzą, że popełnił duży błąd. Oni (Rosjanie) nie mieli planu B – myśleli, że to będzie naprawdę łatwe" - dodaje. Jego zdaniem niepowodzenia Rosjan na froncie i polityczny chaos związany z decyzją o inwazji "musi oznaczać, że ludzie coraz więcej mówią o zmianie władzy, mówią więcej o tym, co będzie dalej, wyobrażają sobie życie bez" Putina u władzy - komentuje dalej urzędnik, zaznaczając jednocześnie, że nie twierdzi, iż taka gruntowna zmiana mogłaby nastąpić w najbliższym czasie. Podkreśla, że choć zmiana przywódcy w Rosji jest "mało prawdopodobna", to jednak połowa lat dwudziestych XXI wieku zaczyna wyglądać "bardziej interesująco"

Kolejne wybory prezydenckie w Rosji odbędą się w 2024 roku. Putin nie zadeklarował jeszcze, czy będzie kandydował ponownie.

"NYT": przedstawiciele rosyjskich władz wojskowych rozmawiali o możliwości użycia broni jądrowej w Ukrainie

Zwrot Rosji ku Azji

Reuters cytuje też wypowiedź samego Putina, który stwierdził, że nie żałuje rozpoczęcia tego, co nazywa "operacją specjalną" Rosji przeciwko Ukrainie, i traktuje wojnę jako przełomowy moment, w którym Rosja "w końcu oparła się aroganckiej hegemonii Zachodu po dziesięcioleciach upokorzeń od upadku w 1991 roku Związku Radzieckiego".

Po tym, jak Zachód nałożył na Moskwę najsurowsze sankcje we współczesnej historii z powodu wojny, Putin mówi, że Rosja zwraca się w kierunku Azji, a zwłaszcza Chin.

Xi w liście gratulacyjnym chwali "strategiczne partnerstwo" z Rosją

Największa konfrontacja z Zachodem od 60 lat

Reuters w swoim komentarzu pisze, że wojna w Ukrainie pochłonęła już dziesiątki tysięcy ofiar i wywołała największą konfrontację z Zachodem od czasu kryzysu kubańskiego w 1962 roku, kiedy supermocarstwa z czasów zimnej wojny stanęły na krawędzi wybuchu wojny nuklearnej. Zarówno ukraińskie, jak i rosyjskie siły okopują się na zimę, bo temperatury zaczynają spadać, a wojna prawdopodobnie będzie nadal "długim, trudnym i krwawym konfliktem" - wskazuje anonimowy urzędnik. Agencja wylicza, że po nakazie częściowej mobilizacji Putina z 21 września co najmniej 400 tysięcy Rosjan opuściło kraj oprócz tych obywateli, którzy wyjechali wkrótce po rozpoczęciu inwazji.

Rozmówca Reutersa wskazuje też, że rosyjska gospodarka, w związku z licznymi sankcjami, skurczy się o co najmniej 4,5 procent w roku 2022, a jeszcze bardziej skurczy się w przyszłym roku. Twierdzi także, że na razie nic nie wskazuje na to, by Rosja była gotowa do poważnych negocjacji ze stroną ukraińską. Prognozuje także, że "to będzie nadal długi, trudny, krwawy konflikt".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kg

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości