Prezydent Andrzej Duda otworzył Polski Tydzień Biznesu i Innowacyjności w Nevadzie

Świat

Prezydent otworzył Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie
wideo 2/35

Prezydent Andrzej Duda otworzył w sobotę w stanie Nevada Polski Tydzień Biznesu i Innowacyjności. Ma się on przyczynić do rozwoju współpracy między innymi w sektorze lotniczym, czy kosmicznym. Prezydent wspomniał o jednej z największych inwestycji w regionie - kopalni KGHM Polska Miedź.

W swoim wystąpieniu Duda podkreślił, że wydarzenie jest świetnym przykładem rozwijającej się i niezwykle dynamicznej współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada. - Bardzo cieszę się, że bierze w nim udział coraz więcej polskich i amerykańskich przedsiębiorców oraz przedstawicieli ośrodków badawczych i rozwojowych - mówił w Reno w stanie Nevada.

- Przyznam się państwu, że czuję dumę, kiedy jedną z największych inwestycji, jednym z największych przedsięwzięć biznesowych, jakie w tej chwili są realizowane w Nevadzie, jest kopalnia należąca do KGHM Polska Miedź - powiedział. Poinformował, że daje ona pracę ponad 700 osobom - tym samym - jak ocenił - buduje też pozytywny wizerunek Polski, a przede wszystkim przyczynia się do umacniania relacji gospodarczych.

Prezydent o wzmacnianiu współpracy ze stanem Nevada

Duda mówił, że perspektywy wzmacniania współpracy między Polską a stanem Nevada wyglądają bardzo obiecująco. Prezydent zaznaczył też, że ostatnie lata dla Polski są czasem niezwykle dobrej koniunktury, a prognozy są bardzo optymistyczne.

- Według najnowszych wskaźników OECD, Polska jest czwartym najszybciej rozwijającym się krajem na świecie, a pierwszym, jeżeli wziąć pod uwagę państwa Unii Europejskiej. W zeszłym roku wzrost PKB osiągnął rekordowy poziom 5,1 procent. To nasz najlepszy wynik od 2007 roku, to jest od 12 lat - poinformował.

Prezydent podkreślił, że tym bardziej cieszy się, że w ciągu ostatnich lat "ta bliska współpraca pomiędzy Polską a Nevadą przynosi coraz więcej nowych i konkretnych rezultatów, także w dziedzinie innowacyjności. - Dziś rano miałem okazję na własne oczy zobaczyć jeden - już można powiedzieć - z rezultatów tej współpracy, i bardzo za to dziękuję. Myślę o wspólnym projekcie badawczym w ramach partnerstwa z NASA polskiego Instytutu Lotnictwa i Instytutu Systemów Autonomicznych w Nevadzie - wziąłem udział w testach systemu zarządzania ruchem dronów na terenie zurbanizowanym - powiedział.

Prezydent zaznaczył, że "dla wielu z nas, a zwłaszcza dla ludzi młodych, drony to codzienność". - Drony to jednak także trudna do wyobrażenia sobie przyszłość i dalsze, szerokie perspektywy rozwoju i zastosowań. Cieszę się, że nasze instytucje badawcze skutecznie ze sobą współpracują także i w tym zakresie - mówił.

"Sektor nowych technologii należy do priorytetów"

Andrzej Duda stwierdził, że chciałby, aby "Polski Tydzień Biznesu i Innowacyjności w Nevadzie, w dalszym ciągu przyczyniał się do rozwoju współpracy właśnie w takich obszarach gospodarki, jak między innymi sektor lotniczy, kosmiczny, czy elektromobilność. - Nie ma wątpliwości, że sektor nowych technologii należy do jednych z priorytetów zarówno mojej prezydentury, jak i polskiego rządu - zaznaczył.

Zapewnił, że znane mu są działania, jakie podejmują władze Nevady na rzecz unowocześnienia i dywersyfikacji gospodarki Stanów Zjednoczonych, że dynamicznie rozwija się park technologiczny Tahoe-Reno Industrial Center, gdzie mieści się między innymi nowoczesna fabryka baterii dla pojazdów elektrycznych Gigafactory.

- Fakt, że podobnie określamy nasze priorytety, a więc że chodzi nam przede wszystkim o rozwój tych sektorów, które zapewniają trwały i zrównoważony wzrost gospodarczy w długiej perspektywie, stwarza szerokie możliwości wzajemnie korzystnej współpracy. Nie będę ukrywał, że cieszę się, że jest ona zawiązywana i prowadzona również na szczeblu samorządowym. Stan Nevada łączą strategiczne relacje z trzema polskimi województwami: lubelskim, śląskim i mazowieckim, a wkrótce być może również z województwem podkarpackim, gdzie mieści się Dolina Lotnicza - jeden z największych klastrów lotniczych w Europie - mówił.

Prezydent zwrócił uwagę, że "szczególnie ważnym elementem tej współpracy, której pilotażowy program został zainicjowany przez władze województwa lubelskiego oraz Nevady, są programy akceleracyjne dla polskich firm technologicznych".

Podkreślił, że z wielkim zadowoleniem przyjmuje podpisanie kolejnego listu intencyjnego "w sprawie wspólnego programu akceleracyjnego na lata 2019-2020 pomiędzy województwem lubelskim a stanem Nevada" i wyraził przekonanie, że "inicjatywy realizowane na poziomie samorządowym, także pomiędzy ośrodkami badawczymi oraz przedsiębiorstwami, pełnią nie tylko ważną rolę gospodarczą, ale także i społeczną oraz edukacyjną".

- Mam nadzieję, że zarówno polscy, jak i amerykańscy przedsiębiorcy, będą w jeszcze większym stopniu z korzyścią dla naszych gospodarek czerpać z wzajemnych pomysłów i doświadczeń. Życzę wszystkim państwu, aby Polski Tydzień Biznesu i Innowacyjności w Nevadzie nie tylko na trwałe wpisał się w kalendarz ważnych wydarzeń gospodarczych, ale także aby stał się jednym z fundamentów coraz silniejszych polsko-amerykańskich relacji gospodarczych. Wierzę, że liczne inicjatywy, które rodzą się w jego trakcie, przyczynią się do budowy platformy długotrwałej współpracy między Polską a Nevadą i Stanami Zjednoczonymi Ameryki - oświadczył.

Prezydent wyraził też przekonanie, że Polski Tydzień Biznesu i Innowacyjności "zaowocuje wieloma nowymi pomysłami współpracy". Na zakończenie złożył życzenia po angielsku: - Good luck and God bless Poland, God bless America (powodzenia i niech Bóg błogosławi Polskę, niech Bóg błogosławi Amerykę).

Prezydent w Białym Domu

Andrzej Duda przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych od wtorku. Polska para prezydencka w środę złożyła oficjalną wizytę w Białym Domu, której ostatnim punktem było uroczyste przyjęcie wydane na jej cześć przez prezydenta USA Donalda Trumpa i pierwszą damę Melanię Trump.

Wcześniej prezydenci m.in. podpisali deklarację ws. zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy. Obejrzeli też pokaz myśliwców F-35, które Polska chce kupić od USA.

Energetyka, obronność, służba zdrowia. Wizyta Andrzeja Dudy w USA

W piątek podczas wizyty w Sabine Pass, gazoporcie firmy Cheniere zlokalizowanym u ujścia rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej na granicy Teksasu ze stanem Luizjana, prezydent Duda spotkał się z sekretarzem energii USA Rickiem Perry'm. Podczas wspólnej konferencji prasowej Duda wskazywał, że Cheniere podpisała z PGNiG umowę na dostawy gazu skroplonego do Polski.

W sobotę prezydent wraz z pierwszą damą wziął udział w uroczystości podpisania umowy o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka z centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas - MD Anderson Cancer Center w Houston. Z polskiej strony umowę podpisał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Autor: kk/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: