TVN24 | Świat

Duda i Trump o energetyce jądrowej. "Będą zakupy w jednej z naszych firm"

TVN24 | Świat

Autor:
tmw
Źródło:
PAP
Andrzej Duda o projekcie dot. wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej
wideo 2/20
Andrzej Duda o projekcie dot. wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej

Podczas wspólnej konferencji prasowej Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy w Białym Domu prezydent RP zapowiedział, że w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce.

W środę po południu lokalnego czasu prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Białym Domu. Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski najpierw rozmawiali w Gabinecie Owalnym, następnie spotkali się z dziennikarzami.

Zobacz, jak relacjonowaliśmy na tvn24.pl wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu>>>

Amerykański prezydent na konferencji prasowej po spotkaniu z Dudą w środę w Białym Domu oświadczył, że "pracujemy nad umową, która ułatwi Polsce rozwój i budowę elektrowni jądrowych". Trump dodał, że ma to się dziać "przy użyciu technologii, które będą kupowane u jednej z naszych bardzo dużych i bardzo dobrych firm".

- W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy rządami Stanów Zjednoczonych i Polski, która umożliwi podjęcie prac projektowych związanych z projektem wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej w naszym kraju - poinformował Duda podczas konferencji prasowej. Jak dodał, "podmioty, które będą brały w tym udział w tej chwili są wytypowane, uzgodnienia są daleko posunięte".

Prezydent zaznaczył, że "umowy można się spodziewać w najbliższym czasie".

Wcześniej Donald Trump podkreślił, że "Stany Zjednoczone pracują nad ukończeniem umów, aby umożliwić rozwój polskich elektrowni atomowych". - Będą zakupy w jednej z naszych bardzo dużych firm cywilnych technologii nuklearnych - powiedział prezydent USA.

Deklaracja o 5G

Trump zaznaczył też, że Polska i USA współpracują również w sprawach ochrony infrastruktury technicznej oraz technologii. - Dlatego właśnie podpisaliśmy wspólną deklarację o 5G i Polska w tej chwili przeciera szlaki w Europie poprzez wykorzystywanie zaufanych dostawców oraz sprzętu, by Stany Zjednoczone i Polska współpracowały ramię w ramię - powiedział amerykański prezydent. Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio -, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast. Komisja Europejska chce, by do końca 2020 r. sieć 5G działała przynajmniej w jednym mieście każdego kraju członkowskiego, a do 2025 r. powinny mieć ją wszystkie duże miasta w UE oraz główne szlaki transportowe. Główne parametry sieci 5G to 1 Gb/s transferu, a także opóźnienie mniejsze niż 5 milisekund oraz obsługa ponad 100 urządzeń na metr kwadratowy powierzchni. W maju tego roku minister cyfryzacji Marek Zagórski mówił, że sieć 5G powinna ruszyć w Polsce zgodnie z wcześniejszymi planami, czyli do końca tego roku.

Trump i Duda o Trójmorzu

Donald Trump gratulował także Polsce przewodnictwa w inicjatywie Trójmorza i zadeklarował, że USA chcą być pewnym i wiarygodnym dostawcą energii dla całego regionu Europy Środkowej.

Andrzej Duda podkreślał natomiast, że "dzisiaj wszystkie inwestycje, które są w Polsce realizowane, czy to rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, czy planowana budowa kolejnego w Gdańsku, wszystko to służy temu, by odbierać skroplony gaz i zapewniać jego dostawy nie tylko dla Polski, ale i dla krajów Europy Środkowej". Jak dodał, kraje te "w znakomitej większości cały czas jeszcze są uzależnione od Rosji", a "stworzenie rzeczywistej alternatywy i dywersyfikacji dostaw ma dla ich bezpieczeństwa znaczenie kluczowe".

Andrzej Duda o projekcie dot. wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej

Autor:tmw

Źródło: PAP