William i Kate w podróży z księciem George'em. Przybyli na Antypody

[object Object]
Podczas powitania para książęca spotkała się z maoryskimi wojownikamiReuters TV
wideo 2/21

Brytyjska para książęca, William i Kate, wraz z synkiem George'em przybyła do Nowej Zelandii, skąd później ruszy do Australii. Dla prawnuka Elżbiety II jest to pierwsza oficjalna podróż.

Na lotnisku w Wellington książęcą parę przywitał premier Nowej Zelandii John Key oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele prasy. Księżna Kate - ubrana w czerwony płaszcz do kolan, z toczkiem w tym samym kolorze na głowie i w czarnych szpilkach - wyszła z samolotu, niosąc na rękach ośmiomiesięcznego George'a. Chłopczyk ubrany był w kremowy sweterek i krótkie spodenki; podczas powitania na płycie lotniska ciekawie rozglądał się dookoła mimo deszczowej i wietrznej pogody. William miał na sobie czarny garnitur i dobrany do tego śliwkowy krawat.

Broszka od królowej

Media zwracają uwagę, że do klapy płaszcza Kate miała przypiętą broszkę w kształcie liścia paproci, symbol Nowej Zelandii. Wysadzana diamentami i wykonana z platyny broszka należy do królowej Elżbiety II, która otrzymała ją jako podarunek podczas wizyty w Nowej Zelandii przed 60 laty. Królowa pożyczyła broszkę młodej księżnej na czas jej podróży. Z lotniska cała trójka została przewieziona do siedziby gubernatora generalnego, przedstawiciela brytyjskiego monarchy. Tam zostali powitani w tradycyjny maoryski sposób, tzw. hongi - polega on na równoczesnym przytknięciu nosa i czoła przez witające się osoby - oraz spotkali się z maoryskimi wojownikami. BBC odnotowuje drobny zgrzyt podczas pierwszego dnia wizyty - rządowa agencja ds. opieki nad dziećmi Plunket opublikowała zdjęcia, na których widać, że w samochodzie George został posadzony w foteliku ustawionym przodem do kierunku jazdy, choć dzieci w jego wieku zaleca się przewozić w foteliku ustawionym tyłem.

Podróż potrwa trzy tygodnie

Program podróży Williama i Kate do Nowej Zelandii i Australii w wielu punktach uwzględnia obecność małego księcia - będzie on towarzyszył rodzicom w kilku oficjalnych uroczystościach, ponadto w większość dni oficjalny program kończy się po południu, aby młodzi rodzice mieli czas dla potomka.

W opiece nad George'em pomaga ponadto niedawno zatrudniona niania Maria Teresa Turrion Borrallo.

W Nowej Zelandii książęca para weźmie udział w regatach, zobaczy się z maoryskim plemieniem, odwiedzi stadion rugby i winnicę. W Australii William i Kate pojadą do Sydney, regionu Blue Mountains, Queensland, Adelaide oraz Canberry. Podróż zakończą 25 kwietnia.

Autor: kło/kka / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości