Jeden z więźniów przetrzymywanych w amerykańskim więzieniu Guantanamo miał omawiać operacje przeciwko amerykańskim interesom w Polsce - wynika z informacji pochodzących z dokumentów opublikowanych przez portal Wikileaks.
W dossier więźniów sporządzonych przez JTF-GTMO (Joint Task Force at Guantánamo Bay) znajduje się notatka dotycząca Abu al-Libiego (również znanego jako Mustafa Faraj Muhammad lub Muhammad Masud al-Jadid al-Uzaybi). Przydzielono mu numer US9LY-010017DP (ISN: Internment Serial Number - numer, na podstawie którego byli identyfikowani w amerykańskim więzieniu).
Można w niej przeczytać, że w grudniu 2004 roku Abu al-Libi spotkał się z Shawqi Marzug Adb al-Alam Dabbasem, znanym również jako Khalid Habib w Bajaur w Pakistanie. Omawiali kwestię możliwych przyszłych operacji przeciwko "amerykańskim interesom w Polsce". Więcej szczegółów w notatce nie ma.
Kim jest Abu al-Libi?
Omawiany terrorysta urodził się w 1970 roku w Trypolisie, w Libii. Był operacyjnym szefem Al-Kaidy i utrzymywał długotrwałe kontakty z Osamą bin Ladenem oraz Ajmanem al-Zawahirim. Al-Libi zarządzał operacjami Al-Kaidy, w tym atakami w Iraku. Kierował też operacjami przeciwko USA i siłom koalicyjnym w Afganistanie. To on prawdopodobnie w 2003 roku organizował zamach na prezydenta Pakistanu Perveza Muszarrafa. Poza tym w latach 2001 i 2003 zapewniał kryjówki Osamie bin Ladenowi i al-Zawahiriemu. Był też instruktorem w obozach treningowych al-Kaidy w Afganistanie.
Jakie jest zagrożenie?
Zdaniem dr Krzysztofa Karolczaka, specjalisty od spraw terroryzmu, Polska nie jest dla Al-Kaidy celem samym w sobie. Jest nim natomiast amerykańska infrastruktura w naszym kraju. - Łatwiej uderzyć w amerykańskie przedsiębiorstwa w Polsce niż w Stanach Zjednoczonych – uważa ekspert. - Nasze bezpieczeństwo głównie zależy od skali zaangażowania w wojnę z terroryzmem. Ja nigdy nie miałem żadnych rzeczywistych sygnałów świadczących o tym, że Polska może być narażona na ewentualny atak ze strony Al-Kaidy – mówi dr Krzysztof Karolczak. Jakie jest obecnie zagrożenie atakiem Al-Kaidy w Polsce? Jak wynika z informacji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, aktualnie nie ma zagrożenia terrorystycznego. - Poziom zagrożenia terrorystycznego w Polsce jest najniższy - zielony. ABW nie lekceważy żadnych informacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju – przekonywała na początku maja rzecznik ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.
Guantanamo - zmora Amerykanów
A jaką wartość mają przecieki z Wikileaks? Administracja Baracka Obamy przyznała, że dokumenty dotyczące Guantanamo są nieaktualne. Rzecznik Pentagonu Geoff Morrell i wysłannik Departamentu Stanu Dan Fried we wspólnym oświadczeniu zdeklarowali, że po dokonanym w 2009 r. przeglądzie Guantanamo, administracja Obamy sformułowała własne oceny. I te oceny nie wyciekły do Wikileaks. Barack Obama przywraca trybunały w Guantanamo. Dokumenty zamieszczone przez Wikileaks mogą więc, a nie muszą odzwierciedlać prawdy - wynika z oświadczenia.
Więzienie przez Amerykanów wrogich bojowników w bazie Guantanamo na Kubie od 2001 r. już od wielu lat jest ostro krytykowane przez obrońców praw człowieka. Tuż po wyborze na prezydenta Obama wydał rozkaz zamknięcia więzienia w Guantanamo w ciągu roku. Jednak, jak się później okazało, obietnicy tej nie dotrzymał.
Źródło: SDiA TVN24
Źródło zdjęcia głównego: WikiLeaks