Świat

Wieloletni wyrok dla parlamentarzysty. Za spisek z tajną organizacją

Świat


Na 12 lat więzienia skazał w poniedziałek sąd w Korei Południowej deputowanego parlamentu za spiskowanie w celu obalenia rządu w razie wojny z Północą - podała agencja Yonhap.

Li Seok Ki, polityk Zjednoczonej Partii Postępowej (UPP), spiskował z członkami tajnej organizacji w celu obalenia rządu przez ataki na krajową infrastrukturę - uznał sąd okręgowy w Suwon, w północno-zachodniej części kraju. Oskarżenie domagało się 20 lat więzienia. 52-letni deputowany będzie też pozbawiony prawa do głosowania i innych praw obywatelskich; odzyska je dopiero po upływie 10 lat od zakończenia kary więzienia.

Planował zamachy z rewolucjonistami?

Ze zgromadzonych dowodów wynika, że Li w tajemnicy kontaktował się z ok. 130 członkami podziemnej Organizacji Rewolucyjnej w maju ub. roku. Na spotkaniach omawiano plany wysadzenia w powietrze kluczowych obiektów, m.in. linii kolejowych. Polityk utrzymuje, że dowody w sprawie zostały sfabrykowane przez południowokoreańskie służby wywiadowcze. Zarzut działalności wywrotowej jest rzadko stawiany w Korei Południowej, szczególnie wobec deputowanego Zgromadzenia Narodowego - zauważa japońska agencja prasowa Kyodo. Rząd w Seulu skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zdelegalizowanie UPP, co jest w tym kraju posunięciem bezprecedensowym. Decyzja jeszcze nie zapadła.

Autor: MIEŚ / Źródło: PAP