Wielki marsz z walizkami przez Wenecję. "Czy my tu przeszkadzamy?"


Grupa mieszkańców Wenecji przemaszerowała uliczkami miasta, protestując w ten sposób przeciwko wyludnianiu się Wenecji. Liczba ludności spadła do rekordowo niskiej liczby niecałych 55 tysięcy. Protest odbył się pod hasłem "Venexodus".

Kilkuset wenecjan całkowicie zablokowało wąskie ulice w kierunku mostu Rialto i siedziby magistratu. Ciągnęli walizki prawdziwe oraz zrobione z kartonu. Symbolizowały one narastające zjawisko ucieczki znad Canal Grande, gdzie - jak przyznają mieszkańcy - życie jest coraz trudniejsze. Nie zgadzają się na to, by kolejne kamienice zamieniane były w hotele i pensjonaty, a sklepy z podstawowymi artykułami - w punkty sprzedaży pamiątek. W rękach protestujący trzymali transparenty z napisami: "Ja zostaję", "Nie porzucimy miasta". Wymalowali też na nich pytanie: "Czy my tu przeszkadzamy?". Delegacja protestujących została przyjęta przez przedstawicieli władz.

Drugie Pompeje

Protest zorganizowała redakcja portalu, który prowadzi kampanię przeciwko stopniowej degradacji miasta i jego niszczeniu przez masową turystykę wymykającą się spod kontroli. Piętnowane są tam również przykłady braku dobrych manier turystów, którzy brudzą, nie szanują zabytków, skaczą z mostów do wody, latem chodzą roznegliżowani, opalają się w kostiumach nad kanałami. Organizatorzy pochodu powiedzieli mediom: - Podczas gdy w ostatnich latach Wenecja zaczęła przypominać Disneyland, odwiedzany przez tłumy turystów, teraz przechodzi kolejną transformację i zaczyna przypominać Pompeje - zabytek piękny, ale coraz bardziej pusty w środku. Przypomniano, że w latach 70. minionego wieku w Wenecji mieszkało 100 tysięcy ludzi, obecnie – niemal o połowę mniej.

"Pogrzeb Wenecji"

Manifestanci domagali się od władz podjęcia działań, aby powstrzymać ucieczkę mieszkańców poprzez poprawę warunków życia i funkcjonowania podstawowych usług oraz skuteczną politykę mieszkaniową. Był to kolejny w ostatnich latach protest wenecjan, którzy bronią swego miasta i prawa do normalnego, codziennego życia w nim. Jedną z najbardziej spektakularnych inicjatyw był symboliczny "pogrzeb Wenecji" w 2009 roku.

Autor: PMB/ja / Źródło: PAP