TVN24 | Świat

"Przeszli razem przez piekło", ale dzieli ich ocean. Pomnik matki ma szansę ich pogodzić

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
Reuters

Książęta William i Harry odłożą na bok spory i w czwartek wezmą udział w oficjalnym odsłonięciu pomnika ich zmarłej matki. Uroczystość odbędzie się w 60. rocznicę urodzin nieżyjącej już księżnej Diany. Komentatorzy przewidują, że wydarzenie to nie załagodzi sporu, który wzrósł po wywiadzie, którego Harry i Meghan Markle udzielili Oprze Winfrey.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że przez większość swojego życia członkowie rodziny królewskiej byli bliscy sobie i zjednoczeni traumą utraty matki, która zginęła w wypadku samochodowych w wieku 36 lat. W momencie jej tragicznej śmierci w Paryżu w 1997 roku William miał 15, a Harry 12 lat. Relacje braci pogorszyły się jednak od czasu ślubu Harry’ego z amerykańską aktorką Meghan Markle. Pogłębienie kryzysu wywołał głośny wywiad, jakiego udzielili Meghan i Harry Oprze Winfrey. Podczas rozmowy padło oskarżenie w stronę jednego z członków rodziny królewskiej o wygłoszenie rasistowskiej uwagi.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wywiad Harry'ego i Meghan Markle szeroko komentowano w Wielkiej BrytaniiReuters Archive

Biograf brytyjskiej rodziny królewskiej Robert Lacey poinformował nawet, że w kwietniu bracia pokłócili się bezpośrednio po pogrzebie ich dziadka, księcia Filipa i od tego czasu trudno mówić o poprawie ich wzajemnych stosunków. W czwartek w Londynie będzie więc okazja do pojednania – podczas odsłonięcia pomnika księżnej Diany, którego budowę książęta zlecili cztery lata temu. Harry na tę uroczystość przyleci ze Stanów Zjednoczonych.

- O ile jeden z nich nie przeprosi, a sądzę, że powinien to zrobić Harry, nie widzę szans, żeby kryzys sam się rozwiązał – uważa komentatorka życia rodziny królewskiej Penny Junor. – O ile wiem, chłopcy nie rozmawiają ze sobą tak, jak zwykle robią to bracia – dodała.

Harry i WilliamRoyalfoto/PAP/EPA

"Przeszliśmy razem przez piekło"

Podczas wywiadu udzielonego Oprze Winfrey, Harry stwierdził, że relacje z bratem "są zawieszone w próżni", ale wyraził nadzieję, że czas zaleczy rany. – Kocham Williama, jest moim bratem, przeszliśmy razem przez piekło i mamy wspólne doświadczenia. Ale jesteśmy na innych ścieżkach – powiedział.

W odsłonięciu posągu w ogrodzie Pałacu Kensington - który jest teraz domem Williama i jego rodziny – weźmie udział wąska grupa osób. Pojawi się między innymi bliska rodzina Diany i rzeźbiarz Ian Rank-Boradley.

Jak poinformował "Daily Telegraph", William planuje zaprezentować posąg zmarłej matki swojej żonie Kate i trójce ich dzieci przed oficjalnym odsłonięciem, ponieważ żadne z nich nie weźmie udziału w uroczystości.

Autor:asty\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Royalfoto/PAP/EPA