TVN24 | Świat

Drugi na świecie pomnik Ireny Sendlerowej stanął w Wielkiej Brytanii

TVN24 | Świat

Autor:
mp/kab
Źródło:
PAP
Wspomnienie Ireny Sendlerowej. Wideo archiwalne z 19 kwietnia 2009 roku
TVN24/You TubeWspomnienie Ireny Sendlerowej. Wideo archiwalne z 19 kwietnia 2009 roku

Pierwszy w tym kraju i drugi na świecie pomnik Ireny Sendlerowej odsłonięto w Newark w Wielkiej Brytanii. Polska działaczka społeczna w czasie II wojny światowej uratowała setki żydowskich dzieci i jako jedna z pierwszych Polek została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Pomnik, który został ufundowany między innymi przez Instytut Pamięci Narodowej, stanął w parku Fountain Gardens, znajdującym się niedaleko od ważnego dla polskiej historii cmentarza w Newark. W uroczystości odsłonięcia wzięli udział marszałek lotnictwa Andrew Douglas Pulford, reprezentujący Newark w Izbie Gmin minister społeczności lokalnych Robert Jenrick, władze miejskie, a także ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki i dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie Marta de Zuniga.

- To naprawdę wzruszające móc odsłonić pierwszą rzeźbę Ireny Sendlerowej w Wielkiej Brytanii. To bohaterka, której czyny mogą inspirować ludzi na całym świecie, a jej humanitaryzm może być przykładem dla młodych. Jej historia przypomina nam, że nawet w najbardziej beznadziejnych czasach jedna osoba może zmienić losy wielu ludzi i dać godny naśladowania przykład - powiedziała Marta de Zuniga.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- To zaszczyt dla Newark, że możemy zapewnić miejsce dla tego pomnika. Będzie on stanowił należny hołd dla życia i dokonań Ireny Sendlerowej. Jej historia jest naprawdę inspirująca, opowiada o bezinteresownej służbie innym, z narażeniem własnego życia, w czasie gdy Europa walczyła ze złem reżimu nazistowskiego. Mam nadzieję, że ten pomnik będzie widocznym znakiem inspirującym młodych ludzi, aby starali się lepiej zrozumieć ten wypełniony nienawiścią okres w historii Europy, aby takie wydarzenia już nigdy się nie powtórzyły - oświadczyła z kolei burmistrz Newark Lisa Geary.

Newark ma długie związki z polską historią. Podczas II wojny światowej w znajdujących się tam bazach RAF stacjonowały polskie jednostki lotnicze, a na tamtejszym cmentarzu pochowano wielu poległych. W Newark znajduje się największa liczba grobów polskich lotników w Wielkiej Brytanii. Tam pochowano również byłego prezydenta RP na Uchodźstwie Władysława Raczkiewicza i byłego premiera generała Władysława Sikorskiego, choć ciało przeniesiono później do Polski.

W Newark odsłonięto drugi na świecie pomnik Ireny SendlerowejInstytut Kultury Polskiej w Londynie

Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

Irena Sendlerowa w czasie II wojny światowej pracowała w Wydziale Opieki Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawy w okupowanej przez Niemców Polsce. Jej wysiłki koncentrowały się na pomocy żydowskim dzieciom i ich rodzinom. Była częścią sieci pracowników i wolontariuszy, głównie kobiet, którzy ratowali żydowskie dzieci uwięzione w Getcie Warszawskim. Wraz ze współpracownikami przekazywała im fałszywe dokumenty tożsamości i zapewniała schronienie w polskich rodzinach lub w sierocińcach i innych placówkach opiekuńczych, w tym katolickich klasztorach, ratując je przed Holokaustem. Uratowano w ten sposób setki żydowskich dzieci.

Wśród wielu odznaczeń, którymi Irena Sendler została uhonorowana, są Złoty Krzyż Zasługi oraz najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Jako jedna z pierwszych Polek została uhonorowana w 1965 roku izraelskim tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, przyznawanym osobom, które udzielały Żydom bezinteresownej pomocy w czasie Zagłady. Irena Sendler zmarła w 2008 roku w wieku 98 lat.

Jej pierwszy na świecie pomnik odsłonięto w 2014 roku w Moskwie.

Autor:mp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Instytut Kultury Polskiej w Londynie