Przejście tłumów koło trumny z ciałem królowej Elżbiety II uszkodziło kamienną posadzkę w Westminster Hall

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Rzecznik Izby Lordów poinformował w poniedziałek, że w związku z ciągłym ruchem pieszych w Westminster Hall w czasie, gdy wystawiona tam była na widok publiczny trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II, spowodował uszkodzenie kamiennej posadzki. Nie stanowi to strukturalnego zagrożenia - podkreślił.

Ponad 250 tysięcy osób przeszło przez Westminster Hall w ciągu niespełna pięciu dni - od 14 września po południu do 19 września wcześnie rano - w czasie których trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II była tam wystawiona na widok publiczny.

Przechodzenie koło trumny odbywało się w tym czasie przez 24 godziny na dobę, a osoby chcące oddać hołd królowej musiały czekać przez kilkanaście godzin w kolejce.

Uszkodzona posadzka w Westminster Hall

- W wyniku wysokiego poziomu ciągłego ruchu pieszego przez Westminster Hall podczas wystawienia trumny na widok publiczny nastąpiło pewne rozwarstwienie posadzki z kamienia z Yorku - powiedział rzecznik Izby Lordów.

- To spowodowało w kilku miejscach odsłonięcie gołego kamienia, co z czasem wyrówna się z otoczeniem. Nie stanowi to strukturalnego zagrożenia – dodał.

Westminster Hall jest najstarszą częścią Pałacu Westminsterskiego, będącego siedzibą brytyjskiego parlamentu - została zbudowana w 1097 roku za czasów Wilhelma II, syna Wilhelma Zdobywcy - i jest w zasadzie jedyną częścią budynku, która przetrwała w mniej więcej oryginalnej formie.

Obecna posadzka, wykonana z piaskowca z hrabstwa Yorkshire, została położona w latach 30. XIX wieku podczas jednej z wielu renowacji.

Elżbieta II zmarła 8 września tego roku w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez 70 lat, dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju.

Królowa Elżbieta IIShutterstock
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości