Rośnie kolejka do Pałacu Westminsterskiego. Tłumy chcą oddać hołd królowej Elżbiecie II

Autor:
ft//now,
mtom
Źródło:
PAP, TVN24

W kolejce do Pałacu Westminsterskiego w Londynie, gdzie wystawiono trumnę z ciałem królowej Elżbiety II, oczekują tysiące osób, które chcą oddać hołd zmarłej monarchini. W czwartek przed południem ciągnęła się ona już na ponad pięć kilometrów. Tłum przekracza Tamizę przez Lambeth Bridge, jeden z odcinków trasy dla żałobników.

Po przejściu przez Lambeth Bridge tłum kierowany jest do Victoria Tower Gardens, publicznego parku nad północnym brzegiem Tamizy. Przed bramą, przez którą prowadzi zejście z mostu, ustawiła się policja, ochrona oraz mnóstwo dziennikarzy. Dalej wpuszczani są już tylko ci, którzy przybyli oddać hołd królowej.

Na pół godziny przed otwarciem drzwi do Pałacu Westminsterskiego kolejka liczyła nieco ponad 4 km i do późnego wieczora jej długość wahała się między 3,8-4,1 km, a przez noc skróciła się do 3,2 km. Od czwartku rano z powrotem zaczęła się wydłużać i o godz. 10.30 czasu londyńskiego liczyła ok. 5,1 km.

"Chcę oddać hołd mojej królowej"

Przed przekroczeniem bramy osoby w kolejce muszą okazać kolorową opaskę na nadgarstku, którą otrzymywali w momencie dołączenia do kolejki po drugiej stronie rzeki. - Poczuwam się do obowiązku, aby się tu pojawić. Chcę oddać hołd mojej królowej - powiedziała jedna z kobiet czekająca w kolejce na Lambeth Bridge, która kilka chwil później spokojnym krokiem pomaszerowała przez Victoria Tower Gardens w kierunku Westminsteru.

Jak mówił w czwartek reporter TVN24 Paweł Łukasik, który jest obecnie w Londynie, kolejka z rana miała ponad 3 kilometry długości. - Jestem tu, żeby oddać hołd jednej z najbardziej poważanych osób na świecie - mówił reporterowi mężczyzna, oczekujący w kolejce po drugiej stronie Tamizy. Dodał, że czeka w kolejce ponad godzinę.

Brytyjski rząd uruchomił w internecie serwis pokazujący na żywo aktualną długość kolejki oraz informujący, w pobliżu jakich charakterystycznych punktów obecnie się kończy. Stan można sprawdzać na kanale ministerstwa cyfryzacji, kultury, mediów i sportu na YouTube oraz jego profilach na Facebooku i Twitterze.

Milion osób może oddać hołd zmarłej królowej

Pierwsze osoby ustawiły się w kolejce już w poniedziałek. Nie przestraszyła ich perspektywa oczekiwania 48 godzin, aby przejść obok trumny z ciałem Elżbiety II. We wtorek wczesnym popołudniem było ich kilkadziesiąt, natomiast w środę tuż przed godziną 18 czasu polskiego kolejka liczyła już prawie 4 kilometry długości.

Jak szacują władze, przez ponad cztery dni, w czasie których trumna będzie wystawiona na widok publiczny, hołd królowej może chcieć oddać nawet milion osób. Cały okres od śmieci Elżbiety II do pogrzebu w najbliższy poniedziałek to ogromne wyzwanie dla służb porządkowych i transportowych.

- Powiedziałbym, że obecne wydarzenia są większe niż igrzyska olimpijskie (w Londynie w 2012 roku - przyp. red.). To igrzyska, ale z bardzo wieloma potencjalnymi niewiadomymi - powiedział komisarz organizacji Transport for London Andy Byford, cytowany w środowym wydaniu londyńskiej popołudniówki "Evening Standard".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now, mtom

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości