Dwie osoby trafiły do szpitala w wyniku pożaru, jaki wybuchł w stoczni w angielskim Barrow-in-Furness. To największa brytyjska stocznia, w której budowane są między innymi atomowe okręty podwodne. Policja zaapelowała do okolicznych mieszkańców, by pozostali w domach.
Pożar wybuchł w nocy z wtorku na środę, 45 minut po północy, w stoczni w Barrow-in-Furness, przekazała policja hrabstwa Kumbria w północno-zachodniej Anglii. W wyniku pożaru dwie osoby trafiły do szpitala z podejrzeniem zatrucia dymem. Nie ma innych poszkodowanych, pozostałe osoby znajdujące się na miejscu zostały ewakuowane. Na zdjęciach zamieszczonych w internecie widać było płomienie i czarny dym unoszący się ze szczytu dużego budynku na terenie stoczni. Po południu BBC przekazało, że na miejsce wysłano 15 jednostek straży pożarnej i ogień został już ugaszony, jednak służby nie wydały w tej sprawie oficjalnego komunikatu.
W Barrow-in-Furness znajduje się największa pod względem zatrudnianego personelu i jedna z najważniejszych stoczni w Wielkiej Brytanii, w której koncern BAE Systems produkuje m.in. atomowe okręty podwodne. Powstały w niej niemal wszystkie zbudowane w ostatnich 60 latach brytyjskie jednostki tego typu, a także wiele jednostek nawodnych, w tym okręty flagowe brytyjskiej marynarki, m.in. lotniskowiec HMS Invincible. Zakład zatrudnia ok. 10 tys. pracowników.
"Poważny pożar" w stoczni
Rano policja określała pożar jako "poważny", ale zapewniła, że nie ma "ryzyka skażenia nuklearnego" w rejonie stoczni. Apelowała do okolicznych mieszkańców, by pozostali w domach i zamknęli drzwi i okna, a także do przejeżdżających w pobliżu kierowców, by również nie otwierali okien i nie włączali klimatyzacji.
Według "Guardiana" źródła w marynarce wojennej i śledczy odrzucają na razie hipotezę dotyczącą ewentualnego związku Rosji z pojawieniem się ognia, ale podkreślają, że dochodzenie jest na wczesnym etapie. Przyczyna pożaru nie jest na razie znana. Nie jest też jasne, czy pożar uszkodził znajdujące się w stoczni okręty.
Jak pisze BBC, stocznia ma powierzchnię około 24,3 tys. metrów kwadratowych i jest drugim co do wielkości krytym kompleksem tego typu w Europie. Wybudowane w hali jednostki to m.in. cztery okręty podwodne typu Vanguard, które tworzą brytyjski program jądrowy Trydent, będący jednym z fundamentów odstraszania nuklearnego tego państwa.
Obecnie budowane są tam cztery nowe okręty podwodne typu Dreadnought, które mają w kolejnej dekadzie zastąpić okręty Vanguard. Produkowane są tam także mniejsze jednostki podwodne typu Astute, również o napędzie atomowym.
Źródło: Guardian, Reuters, BBC, PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: UK MOD © Crown copyright 2022