Lizz Truss nową przewodniczącą torysów. "Mam bardzo śmiały plan"

Autor:
momo/kg
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Liz Truss została w poniedziałek wybrana nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej i zastąpi Borisa Johnsona także na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. - W czasie tej kampanii moim mottem były ideały konserwatywne. I tak będę również rządzić - zapowiedziała 47-letnia polityk w swoim zwycięskim przemówieniu. - Musimy pokazać, że wypełnimy to, co obiecaliśmy. Mam bardzo śmiały plan - dodała.

Według ogłoszonych w poniedziałek wczesnym popołudniem wyników Truss dostała 81,3 tysięcy głosów członków Partii Konserwatywnej (57 proc.), a jej konkurent, były minister finansów Rishi Sunak - 60,4 tysięcy (43 proc.). Wynik jest zgodny z przewidywaniami, bo od czasu gdy w drugiej połowie lipca Truss i Sunak po serii głosowań w klubie poselskim konserwatystów przeszli do decydującej tury, w której wybór należał do szeregowych członków partii, wszystkie sondaże wskazywały na wyraźne zwycięstwo szefowej dyplomacji.

Czytaj też: Kim jest Liz Truss, przyszła premier Wielkiej Brytanii?

Wybór nowego lidera był konieczny w związku z tym, że na początku lipca rezygnację z tego stanowiska - a w konsekwencji z urzędu premiera - ogłosił Boris Johnson. Został on zmuszony do tego po tym, jak w ciągu dwóch dni około 60 posłów złożyło rezygnacje z różnych stanowisk rządowych, wyrażając w ten sposób swoje wotum nieufności wobec premiera w związku z licznymi aferami, które w ostatnich miesiącach się wokół niego piętrzyły.

"To zaszczyt zostać przewodniczącą Partii Konserwatywnej"

Truss w przemówieniu, które wygłosiła po ogłoszeniu wyników, zażartowała, że partyjne wybory były "jedną z najdłuższych rozmów o pracę w historii". - To zaszczyt zostać wybraną przewodniczącą Partii Konserwatywnej - oznajmiła.

Podziękowała swojemu kontrkandydatowi Rishiemu Sunakowi. - To była bardzo ciężka kampania. Myślę, że pokazaliśmy, jak duże są pokłady talentu w naszej partii - stwierdziła.

Podziękowała również ustępującemu premierowi Borysowi Johnsonowi. - Borysie, załatwiłeś brexit, pokonałeś Jeremy'ego Corbyna, przeprowadziłeś akcję dystrybucji szczepionek i postawiłeś się Władimirowi Putinowi - wymieniała Truss.

Podziękowała także swoim kolegom torysom za zaufanie i powierzenie jej przewodnictwa nad "najwspanialszą partią polityczną na Ziemi".

"Mam bardzo śmiały plan"

- Wiem, że nasze przekonania są obecne w duszach Brytyjczyków. Nasza wiara w wolność, w to, że sami kontrolujemy nasze życie, w niskie podatki - dlatego właśnie ludzie głosowali na nas w 2019 roku - mówiła Truss.

- W czasie tej kampanii moim mottem były ideały konserwatywne. I tak będę również rządzić - zapowiedziała.

Zwracając się do członków swojej partii, oświadczyła: - Musimy pokazać, że wypełnimy to, co obiecaliśmy. Mam bardzo śmiały plan, by obniżyć podatki i przyspieszyć rozwój gospodarczy - oznajmiła Truss.

Zapowiedziała, że zajmie się "kryzysem energetycznym, rachunkami za energię, ale także kwestiami długofalowymi w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i dostaw energii" oraz narodowym programem ochrony zdrowia.

- Wszyscy będziemy pracować na rzecz naszego kraju, a ja upewnię się, że wykorzystamy wszystkie wspaniałe talenty obecne w naszej partii - powiedziała następczyni Johnsona.

- Zrobimy to, co do nas należy i doprowadzimy do wielkiego zwycięstwa Partii Konserwatywnej w roku 2024 - oświadczyła Truss.

Trzecia kobieta-premier w historii Wielkiej Brytanii

We wtorek zarówno Johnson, jak i Truss udadzą się do zamku w Balmoral w Szkocji, gdzie zostaną przyjęci na audiencjach przez przebywającą tam królową Elżbietę II. Wówczas obecna szefowa dyplomacji przejmie stanowisko premiera. Będzie to pierwszy przypadek w czasie 70-letniego panowania Elżbiety II, by audiencja, na której powierza nowemu premierowi kierowanie rządem, odbyła się w innym miejscu niż Pałac Buckingham w Londynie. Zdecydowano się na to, by w związku z jej nawracającymi problemami z poruszaniem się uniknąć sytuacji, w której trzeba byłoby modyfikować plany w ostatniej chwili.

47-letnia Truss zostanie trzecią kobietą na stanowisku premiera w historii Wielkiej Brytanii. Jej poprzedniczki - Margaret Thatcher (1979-90) i Theresa May (2016-19) również wywodziły się z Partii Konserwatywnej.

Gratulacje

Gratulacje nowej przewodniczącej Partii Konserwatywnej złożył w poniedziałek Boris Johnson. "Wiem, że ma właściwy plan, by uporać się z problemem rosnących kosztów życia, zjednoczyć naszą partię i kontynuować prace na rzecz zjednoczenia i rozwoju naszego kraju. Nadszedł czas, by wszyscy konserwatyści wsparli ją w 100 procentach" - napisał brytyjski premier na Twitterze.

Rywal Truss Rishi Sunak napisał w mediach społecznościowych: "To prawda, teraz jednoczymy się pod przewodnictwem nowej premier Liz Truss, która przejmuje kierownictwo nad naszym krajem w trudnych czasach".

Gratulacje Lizz Truss złożył na Twitterze m.in. szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. "Serdeczne i ciepłe gratulacje dla mojej dobrej przyjaciółki wybranej dziś na przewodniczącą brytyjskiej Partii Konserwatywnej i przyszłą Premier Zjednoczonego Królestwa!".

Trudny moment dla torysów

Truss, która ministerstwem spraw zagranicznych kieruje od września 2021 roku, przejmuje przywództwo w Partii Konserwatywnej w bardzo trudnym momencie dla tego ugrupowania. Od początku grudnia zeszłego roku konserwatyści przegrywają we wszystkich sondażach z opozycyjną Partią Pracy, a ich strata wynosi obecnie około 10 punktów procentowych. Na dodatek na ich niekorzyść działa sytuacja gospodarcza - rosnące koszty utrzymania, najwyższa od 40 lat inflacja i prognozy mówiące, że pod koniec roku Wielka Brytania wpadnie w trwającą pięć kwartałów recesję.

Ponieważ konserwatyści wciąż mają w Izbie Gmin bezpieczną większość, zmiana na stanowisku premiera nie wiąże się z koniecznością rozpisywania wcześniejszych wyborów, choć nie można wykluczyć, że gdyby zaowocowała ona poprawą notowań partii, Truss może zdecydować się na taki krok. Obecna kadencja Izby Gmin upływa w grudniu 2024 roku. Partia Konserwatywna rządzi Wielką Brytanią od maja 2010 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/kg

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości