Uściski z sympatykami nowego króla przed Pałacem Buckingham. Potem spotkanie z premier, wieczorem orędzie

Aktualizacja:
Autor:
js,
akw
\mtom,
now
Źródło:
BBC, Reuters, PAP

Nowy król Wielkiej Brytanii Karol III pojawił się przed Pałacem Buckingham, gdzie podszedł do zgromadzonego tłumu sympatyków rodziny królewskiej. Wcześniej król opuścił zamek Balmoral w Szkocji, w którym zmarła Elżbieta II. Wraz ze swoją małżonką Kamilą odleciał z lotniska w Aberdeen, a po godzinie 14.30 czasu polskiego przybył do Londynu. Po południu Karol III spotkał się z premier Liz Truss. Wieczorem zostało wyemitowane orędzie telewizyjne króla Karola III do narodu. 

Karol III, nowy król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, od czwartku wraz z królową małżonką Kamilą i pozostałymi członkami rodziny królewskiej, przebywał na zamku Balmoral w Szkocji, gdzie zmarła jego matka Elżbieta II.

W piątek po godzinie 12 czasu polskiego (po 11 w Wielkiej Brytanii) BBC poinformowało, że Karol III opuścił Balmoral wraz z królową małżonką Kamilą. O godzinie 13.30 czasu polskiego (12.30 lokalnego) odlecieli z lotniska Aberdeen do Londynu. Po godzinie 14.30 czasu polskiego (13.30 lokalnego) królewski samolot Embraer Legacy 600 wylądował na lotnisku Northolt niedaleko Londynu.

Królewski Embraer Legacy 600Reuters

Po godzinie 14 (15 czasu polskiego) Karol III wyszedł do zgromadzonego przed Pałacem Buckingham tłumu ludzi, gdzie ściskał ręce i wymieniał uściski. Potem - wraz z królową małżonką - przeszedł wzdłuż ogrodzenia Pałacu, oglądając pozostawione tam bukiety i pamiątki ku czci królowej, a następnie udał się do Pałacu Buckingham.

Po południu brytyjska premier Liz Truss spotkała się z królem Karolem III.

W piątek o godzinie 18 (19 czasu polskiego) wyemitowane zostało orędzie telewizyjne króla Karola III do narodu. 

Późnym popołudniem w londyńskiej katedrze św. Pawła odbyło się nabożeństwo żałobne, w którym oprócz członków rządu i innych zaproszeni są zwykli ludzie. Przeznaczonych dla nich zostało 2000 wejściówek.

Wcześniej w Londynie o godzinie 13 czasu lokalnego oddano dwie serie salw armatnich - każda licząca po 96 wystrzałów, upamiętniających 96 lat życia królowej Elżbiety II. Jedną z nich oddano w Hyde Parku, a drugą w twierdzy Tower of London.

Pałac Buckingham przekazał, że okres żałoby w rodzinie królewskiej będzie trwał do siódmego dnia po pogrzebie, którego data zostanie potwierdzona w późniejszym terminie.

73-letni Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii. Dwór królewski przekazał, że nowy król będzie nosił imię Karol III.

Karol, który przejął tron w chwili śmierci swojej matki Elżbiety II, mógł przyjąć jako król inne imię, tak jak to wcześniej robili niektórzy monarchowie. Jego wszystkie imiona to Karol Filip Artur Jerzy, więc mógł zdecydować się na użycie któregoś z nich. Tak samo jak on zrobiła w 1952 roku jego matka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js, akw \mtom, now

Źródło: BBC, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości