Orędzie króla Karola III do narodu. "Będę służyć wam z szacunkiem, lojalnością i miłością"

Autor:
akr//now
Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Przez całe życie Jej Królewska Mość, królowa, moja wspaniała matka, była inspiracją oraz przykładem dla mnie oraz dla całej mojej rodziny - powiedział nowy brytyjski monarcha Karol III w orędziu do narodu. Wskazywał, że Elżbieta II "dokonała poświeceń w imię obowiązku", a jej oddanie służbie było niezachwiane. - Oddaję hołd pamięci mojej matki i oddaję hołd jej życiu pełnym służby - dodał. - Uroczyście przysięgam, że przez cały czas, który Bóg mi jeszcze da, będę stać na straży konstytucyjnych zasad, które leżą w sercu naszego narodu - podkreślił.

Nowy król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Karol III wygłosił w piątek wieczorem pierwsze po objęciu tronu orędzie do narodu. Wspomniał w nim zmarłą w czwartek Elżbietę II. - Przez całe życie Jej Królewska Mość, królowa, moja wspaniała matka, była inspiracją oraz przykładem dla mnie oraz dla całej mojej rodziny i czujemy teraz największy dług, jaki może mieć jakakolwiek rodzina wobec matki za miłość, kierowanie, zrozumienie, uczucie i przykład - mówił.

Ocenił, że "życie królowej Elżbiety było życiem dobrze przeżytym". - Obietnicą, która została dotrzymana. Jest ona (królowa - red.) żegnana z wielkim smutkiem w sercu i to wszystko odczuwamy dzisiaj - dodał Karol III.

Karol III: dokonała poświęceń w imię obowiązku

Jak mówił dalej król, "czujemy głębokie poczucie wdzięczności za ponad 70 lat, gdy moja mama jako królowa służyła narodom tak wielu miejsc". - W dniu 21. urodzin, podczas zwrotu do Wspólnoty Narodów z Kapsztadu, zobowiązała się, że swoje życie - czy będzie ono krótkie, czy długie - poświęci służbie - wspominał.

Jego zdaniem była to "więcej niż obietnica". - Było to głębokie, osobiste zobowiązanie, któremu pozostała wierna przez całe życie. Dokonała poświeceń w imię obowiązku. Jej poświęcenie, jej oddanie jako monarchini nigdy nie poddało się zawahaniu w okresie zmian, radości, święta i smutku, a także straty - kontynuował.

Dodał, że w jej życiu wypełnionym służbą "widzieliśmy ogromną miłość dla tradycji, równocześnie z tym nieustraszonym przyjęciem postępu". - Uczucie, podziw oraz szacunek, którym inspirowała, stały się znakami charakterystycznymi dla jej panowania - podkreślał nowy monarcha.

- Łączyła ona te cechy z ciepłym poczuciem humoru oraz niesamowitą zdolnością widzenia zawsze w ludziach tego, co najlepsze. Oddaję hołd pamięci mojej matki i oddaję hołd jej życiu pełnym służby. Wiem, że jej śmierć powoduje smutek wielu z nas, podzielam to poczucie straty przekraczające wszelkie granice razem z wami wszystkim - dodał syn Elżbiety II.

Karol III: uroczyście przysięgam, że będę stać na straży konstytucyjnych zasad

- Tak jak królowa robiła to z pełnym poświęceniem, ja również uroczyście przysięgam, że przez cały czas, który Bóg mi jeszcze da, będę stać na straży konstytucyjnych zasad, które leżą w sercu naszego narodu. Niezależnie od tego, gdzie mieszkacie - czy w Zjednoczonym Królestwie, czy w innych królestwach i terytoriach na świecie - niezależnie od tego, skąd pochodzicie, jakie są wasze przekonania, będę służyć wam z szacunkiem, lojalnością i miłością, tak jak czyniłem to przez dotychczasowe życie - podkreślał Karol III. 

- Moje życie oczywiście ulegnie zmianie. Gdy przejmuję nowe obowiązki, nie będzie już możliwe, bym mógł tak wiele czasu i energii poświęcić tym organizacjom i tym sprawom, które są mi tak bardzo drogie. Ale wiem, że ta ważna praca będzie kontynuowana i będzie realizowana przez zaufanych innych ludzi - zapewniał. 

William i Kate z tytułami księcia i księżnej Walii

Dodał, że zmieni się także życie jego rodziny. - Polegam na miłości mojej ukochanej żony Camilli - powiedział. Mówił także, że od kiedy pobrali się w 2005 roku, stała się jego "królową małżonką". - Wiem, że wprowadzi do swojej nowej roli stabilność i zdecydowanie, obowiązkowość, które tak bardzo kocham - dodał. Jednocześnie poinformował, że od tego momentu jego starszy syn, następca tronu książę William oraz jego żona, księżna Kate, będą nosili tytuł księcia i księżnej Walii.

- Dzisiaj czynię go (Williama - red.) księciem Walii, kraju, którego tytuł z tak wielkim przywilejem nosiłem przez tak długą część mojego życia. Z Katherine u jego boku, nasi nowi książę i księżna Walii będą dalej inspirować i prowadzić naszą rozmowę po to, żeby dojść do tego punktu, gdzie można faktycznie zapewnić najlepsze wsparcie i pomoc - mówił dalej król Karol.  - Chciałbym również wyrazić swoją miłość do Harry'ego i Meghan, gdy dalej budują oni swoje życie za granicą - zaznaczył.  

Karol III do zmarłej matki: niech lot aniołów poprowadzi cię na twój spoczynek

- W naszym smutku i żalu pamiętajmy, a także korzystajmy z ciepła oraz światła jej przykładu - zaapelował nowy monarcha. Złożył też "najbardziej szczere i głębokie podziękowania za kondolencje". - Znaczą one dla mnie więcej, niż jestem w stanie wyrazić - zapewnił. 

Na zakończenie swojego orędzia król zwrócił się osobiście "do kochanej mamy". - Gdy zaczynasz swoją ostatnią wielką podróż i dołączasz do mojego ukochanego taty, chcę powiedzieć tylko jedno - "dziękuję". Niech lot aniołów poprowadzi cię na twój spoczynek - powiedział Karol III.

Mówiąc o pogrzebie Elżbiety II, wskazał: - Za nieco ponad tydzień zbierzemy się jako naród, jako Wspólnota Narodów i faktycznie globalna społeczność, aby złożyć moją ukochaną matkę w pokoju.

Nabożeństwo poświęcone Elżbiecie II

W piątek wieczorem w katedrze świętego Pawła w Londynie odbyło się nabożeństwo poświęcone Elżbiecie II. Uczestniczyło w nim około dwóch tysięcy osób, w tym brytyjska premier Liz Truss i burmistrz Londynu Sadiq Khan. Przed rozpoczęciem ceremonii w świątyni transmitowano orędzie Karola III. Natomiast na jej zakończenie po raz pierwszy od ponad 70 lat odśpiewany został hymn ze zmodyfikowanymi słowami "Boże, chroń króla", zamiast "Boże, chroń królową".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości