Wykorzystywanie pozycji do osiągnięcia korzyści seksualnych "najczęstszą formą korupcji" w brytyjskiej policji

Źródło:
PAP

Brytyjskie Niezależne Biuro do spraw Postępowania Policji (IOPC) oświadczyło we wtorek, że wykorzystywanie przez funkcjonariuszy policji swojej pozycji do osiągnięcia korzyści seksualnych jest obecnie najczęstszą formą korupcji w brytyjskiej policji. W latach 2016-2020 w Anglii i Walii do IOPC trafiły 643 przypadki takich zdarzeń.

Wykorzystywanie przez funkcjonariuszy policji swojej pozycji do osiągnięcia korzyści seksualnych jest obecnie najczęstszą formą korupcji w brytyjskiej policji – przekazało Brytyjskie Niezależne Biuro ds. Postępowania Policji (IOPC). Z danych wynika, że w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba takich przypadków, które zostały zgłoszone. Zaznaczono jednak, że wzrost jest też efektem tego, że coraz częściej mówi się głośno o tego typu przestępstwach.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W latach 2016-2020 w Anglii i Walii do IOPC trafiły 643 przypadki oskarżeń o wykorzystywanie przez funkcjonariuszy pozycji w celu osiągnięcia korzyści seksualnej, z czego w 203 wszczęto dochodzenie. W 2016 roku odnotowano 74 zgłoszenia, które zakończyły się 10 dochodzeniami, w 2020 roku było już 131 zgłoszeń i 70 dochodzeń - wynika z przedstawionych danych.

Wykorzystywanie pozycji do osiągniecia korzyści seksualnych "najczęstszą formą korupcji" w policji

Ponadto między kwietniem 2018 r. a marcem 2021 r. włącznie wobec 66 funkcjonariuszy policji i personelu policyjnego wszczęto dochodzenia dyscyplinarne, z czego aż 42 takie zdarzenia miały miejsce w ostatnich 12 miesiącach tego okresu. Wykroczenia zostały udowodnione w 63 przypadkach.

Spośród 52 funkcjonariuszy, którym postawiono zarzut rażącego wykroczenia, 38 nie pełni już służby i mają dożywotni zakaz pracy w policji, a sześciu później skazano za przestępstwa kryminalne.

Jak wskazuje IOPC, wykorzystywanie pozycji do osiągniecia korzyści seksualnych jest "najczęstszą pojedynczą formą korupcji w policji" - odpowiada za około jedną czwartą wszystkich zgłoszonych spraw i prawie 60 procent wszczętych dochodzeń w zeszłym roku.

Wielka Brytania wstrząśnięta przestępstwami dokonanymi przez policjantów

Dane, pokazujące wzrost liczby funkcjonariuszy objętych dochodzeniem, pojawiły się w czasie, gdy zaufanie do policji zostało poważnie nadszarpnięte wskutek głośnego zabójstwa Sary Everard, 33-letniej mieszkanki Londynu.

W marcu tego roku została uprowadzona, zgwałcona i zabita przez funkcjonariusza londyńskiej policji metropolitalnej Wayne Couzensa. W trakcie śledztwa okazało się, że już wcześniej pojawiały się sygnały o jego niewłaściwych zachowaniach seksualnych. We wrześniu został skazany na dożywotnie więzienie bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP