Joe Biden spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii, potem z Karolem III

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w poniedziałek w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Następnie udał się na zamek Windsor, gdzie po uroczystym powitaniu, rozmawiał z królem Karolem III. Po południu odleciał do Wilna, gdzie we wtorek zacznie się dwudniowy szczyt NATO.

Pierwszym przystankiem prezydenta USA podczas wizyty w Europie był Londyn, gdzie w poniedziałek spotkał się z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem na Downing Street 10. - Stosunki Wielkiej Brytanii z USA są twarde jak skała - powiedział Joe Biden po przybyciu na Downing Street. Brytyjski premier odparł, że "wspaniale jest kontynuować rozmowę" po serii spotkań, które odbyli w tym roku, w tym jego wizycie w Waszyngtonie w czerwcu.

Premier Sunak i prezydent USA Biden o wzmocnieniu NATO i wsparciu dla Ukrainy

"Patrząc w przyszłość na odbywający się w tym tygodniu szczyt NATO, premier i prezydent Biden zgodzili się co do potrzeby wzmocnienia naszego sojuszu i utrzymania naszego wsparcia dla Ukrainy" - przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street po spotkaniu polityków.

Jak dodano, Sunak i Biden "omówili postępy kontrofensywy i podkreślili znaczenie zaangażowania międzynarodowych partnerów tego kraju w jego długoterminową obronę, aby zapewnić wsparcie, którego Ukraina potrzebuje, aby wygrać tę wojnę i zapewnić sprawiedliwy i trwały pokój". "Jeśli chodzi o szersze kwestie związane z NATO, zgodzili się co do potrzeby zapewnienia Szwecji szybkiej ścieżki do pełnego przystąpienia do NATO" - napisano. Dodano, że prezydent USA i premier Wielkiej Brytanii poruszyli również inne kwestie geopolityczne, w tym sytuację w regionie Indo-Pacyfiku i sprawę Iranu.

Jak poinformowało Downing Street, przywódcy omówili także postępy poczynione od czasu ogłoszenia w czerwcu Deklaracji Atlantyckiej, tworzącej ramy partnerstwa gospodarczego między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi, i uzgodnili, że w październiku odbędzie się pierwsze spotkanie na wysokim szczeblu między przedstawicielami brytyjskiego rządu i Białego Domu, aby przyspieszyć postępy związane z tym dokumentem. Dodano, że Sunak poinformował również Bidena o szczycie w sprawie sztucznej inteligencji, który odbędzie się jesienią tego roku w Wielkiej Brytanii i z zadowoleniem przyjął silne poparcie prezydenta USA dla tej inicjatywy.

Spotkanie Sunaka i Bidena, które odbyło się w ogrodach rezydencji brytyjskiego premiera na Downing Street, trwało 38 minut.

Uroczyste powitanie na zamku Windsor

Po spotkaniu z brytyjskim premierem, prezydent USA przybył na zamek Windsor, gdzie został uroczyście powitany przez Karola III.

Rzecznik dworu królewskiego ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że tematem rozmowy była "szeroka gama kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i troski" i że rozmowa - która trwała około 20 minut - odbyła się w "niezwykle serdecznej atmosferze". Przed spotkaniem brytyjskie media spekulowały, że zapewne jednym z głównych tematów będzie zapobieganie globalnemu ociepleniu, gdyż jest to kwestia bardzo bliska Karolowi III.

Szczyt NATO w Wilnie, Helsinki ostatnim przystankiem

W poniedziałek po południu Biden odleciał do Wilna, gdzie we wtorek i w środę przeprowadzi rozmowy z przywódcami NATO. W środę wieczorem wygłosi przemówienie na Uniwersytecie Wileńskim.

Czytaj także: Zbliża się szczyt NATO na Litwie. Reuters: Wilno zamieniło się w fortecę

Jake Sullivan, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że to przemówienie obejmie wizję Bidena "silnej, pewnej siebie Ameryki otoczonej silnymi, pewnymi siebie sojusznikami i partnerami podejmującymi znaczące wyzwania naszych czasów, od agresji Rosji na Ukrainie po kryzys klimatyczny".

Reuters pisze, że Biden i jego sojusznicy będą chcieli pokazać poparcie dla Ukrainy i dać prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu wskazówki dotyczące tego, co będzie musiał zrobić, aby w pewnym momencie w przyszłości jego kraj uzyskał członkostwo w NATO.

Czytaj także: Biden: musimy nakreślić mapę drogową dla członkostwa Ukrainy w NATO

W niedzielnym wywiadzie dla CNN Biden powiedział, że,"trzeba wyłożyć racjonalną ścieżkę dla Ukrainy, by mogła się zakwalifikować do tego, by być w NATO". Zaznaczył jednak, że "jest zbyt wcześnie, by zwołać głosowanie, bo są też do spełnienia inne kwalifikacje, w tym demokratyzacja i niektóre inne kwestie".

Na zakończenie wizyty w Europie Biden odwiedzi Helsinki - z okazji wstąpienia Finlandii w kwietniu do struktur NATO.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Wołodymyr Zełenski odwiedza kraje NATO. Oczekuje "uczciwości" w relacjach z Sojuszem

Autorka/Autor:ks, momo,js/kab

Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP