Rzucił jajkiem w kierunku króla Karola III. Usłyszał wyrok

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP
W listopadzie 2022 roku mężczyzna rzucił jajkami w kierunku pary królewskiej w Yorku
W listopadzie 2022 roku mężczyzna rzucił jajkami w kierunku pary królewskiej w Yorku
Reuters Archive
Reuters ArchiveW listopadzie 2022 roku mężczyzna rzucił jajkami w kierunku pary królewskiej w Yorku

21-latek, który na początku grudnia w Luton rzucił - niecelnie - jajkiem w kierunku brytyjskiego króla Karola III, został skazany na 100 funtów grzywny i 85 funtów kosztów sądowych. Harry May swym czynem chciał pokazać - jak tłumaczył - że wizyta monarchy w biednej, zaniedbanej okolicy "jest w złym guście".

Do zdarzenia doszło 6 grudnia na placu przed ratuszem w Luton na północ od Londynu. Karol III spotykał się tam z mieszkańcami miasta. Po tym, jak jajko wylądowało na chodniku, król został przeprowadzony przez strzegących go funkcjonariuszy w inne miejsce, ale po chwili wznowił spotkanie z mieszkańcami i podawał im ręce.

21-letni Harry May wyjaśniał podczas przesłuchania, że "zrobił to, ponieważ uważał, że odwiedzanie przez króla miasta takiego jak Luton, które jest zaniedbaną i biedną okolicą, jest w złym guście i chciał to zaznaczyć". W trakcie przeszukania w jego kurtce znaleziono jeszcze jedno jajko. Jak przyznał, nim również zamierzał rzucić w stronę Karola III.

Mężczyzna został skazany w piątek na 100 funtów grzywny i 85 funtów kosztów sądowych.

Podobny incydent w listopadzie

Do podobnego incydentu doszło 9 listopada, gdy król Wielkiej Brytanii wraz z królową małżonką Kamilą spacerowali ulicami Yorku. 23-letni Patrick Thelwell rzucił trzema jajkami w kierunku pary królewskiej. Krzyczał przy tym, że Wielka Brytania została "zbudowana na krwi niewolników".

Thelwell został zatrzymany, a następnie zwolniony z aresztu za kaucją. Przekazał później mediom, że w konsekwencji ataku nie może zbliżać się do króla na mniej niż 500 metrów ani nosić jajek w przestrzeni publicznej. 

ZOBACZ TEŻ: Rzucał obelgi w stronę księcia podczas pogrzebu Elżbiety II, nie stanie przed sądem

Jak ujawniły brytyjskie media, swego czasu był on kandydatem na radnego z ramienia Partii Zielonych. Postawiono mu zarzuty, ale jego proces jeszcze się nie odbył. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości