Świat

Rząd powstanie lada dzień? Media: do uzgodnienia pozostała kwestia wydatków

Świat


Rozmowy torysów z północnoirlandzką Demokratyczną Partią Unionistyczną (DUP) mogą zakończyć się już w czwartek i doprowadzić do utworzenia nowego brytyjskiego rządu - donosi BBC.

"Źródła wciąż są zdania, że porozumienie zostanie zawarte, a jego ogłoszenie może nastąpić w czwartek" - napisała na Twitterze szefowa działu politycznego BBC Laura Kuenssberg.

Wcześniej telewizja Sky News podała, powołując się na anonimowe źródła, że zdaniem unionistów rozmowy z premier Theresą May nie toczą się tak, jak oczekiwaliby tego przedstawiciele DUP. W powołaniu na anonimowego rozmówcę Reuters podał, że zawarcie porozumienia jest możliwe, ale toczą się negocjacje w sprawie pewnych jego aspektów.

Theresa May zabiega o poparcie

Brytyjskie ministerstwo finansów musi się jeszcze zgodzić na ustalenia dotyczące wydatków w Irlandii Północnej - zdradził przedstawiciel unionistów.

Według innych źródeł, DUP domaga się, by torysi bardziej przyłożyli się do negocjacji i "nie przyjmowali za pewnik", że porozumienie zostanie zawarte.

Po wyborach parlamentarnych, w których Partia Konserwatywna straciła bezwzględną większość w Izbie Gmin, May zabiega o poparcie DUP w nadziei, że porozumienie z tą partią pozwoli torysom na utrzymanie władzy dzięki wspieraniu ich rządu w głosowaniach dotyczących wotum zaufania i wydatków budżetowych.

Autor: arw//now/jb / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: