Dwaj Brytyjczycy oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Chin. Jeden pracował w parlamencie

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, "Guardian"
Parlament w Wielkiej Brytanii
Parlament w Wielkiej BrytaniiReuters Archive
wideo 2/2
Parlament w Wielkiej BrytaniiReuters Archive

Dwaj obywatele Wielkiej Brytanii zostali oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Chin. Jeden z nich w brytyjskim parlamencie współpracował z prominentnymi politykami rządzącej Partii Konserwatywnej. Oskarżeni mieli dostarczać informacje, które mogły być "użyteczne dla wroga".

32-letni Christopher Berry z Witney w hrabstwie Oxfordshire i 29-letni Christopher Cash z Whitechapel w Londynie zostali oskarżeni na podstawie ustawy o tajemnicy służbowej po dochodzeniu w sprawie zwalczania terroryzmu. W piątek mają stanąć przed sądem magistrackim gminy Westminster w Londynie.

Londyńska policja metropolitalna poinformowała, że obaj zostali aresztowani już 13 marca 2023 roku w związku z dochodzeniem - Berry w Oxfordshire, a Cash w Edynburgu - po czym zostali zwolnieni za kaucją na czas kontynuowania śledztwa, a pod koniec zeszłego roku akta sprawy zostały przekazane prokuraturze do rozpatrzenia.

Zarzuty przeciwko Berry'emu dotyczą czynów popełnionych między 28 grudnia 2021 roku a 3 lutego 2023 roku, a przeciwko Cashowi - między 20 stycznia 2022 roku a 3 lutego 2023 roku.

BBC podało, że Cash był analitykiem parlamentarnym związanym z China Research Group i miał dostęp do kilkorga posłów Partii Konserwatywnej. We wrześniu "Sunday Times" doniósł, że mężczyzna pracował dla konserwatywnej posłanki Alicii Kearns, która jest przewodniczącą parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, a także dla posła Toma Tugendhata - założyciela organizacji, w której pracował mężczyzna.

China Research Group została założona przez posłów w celu "promowania świeżego myślenia o tym, jak Wielka Brytania powinna zareagować na wzrost znaczenia Chin".

Parlament Wielkiej Brytanii Shutterstock

Zbierali informacje "przydatne dla wroga"

Oskarżenie głosi, że obaj "w celu szkodliwym dla bezpieczeństwa lub interesów państwa uzyskali, zebrali, nagrali, opublikowali lub przekazali innej osobie artykuły, notatki, dokumenty lub informacje, które były obliczone, mogły być lub miały być bezpośrednio lub pośrednio przydatne dla wroga".

Obcym państwem, do którego odnoszą się powyższe zarzuty, są Chiny - podała policja metropolitalna w oświadczeniu.

- To było niezwykle złożone dochodzenie w sprawie bardzo poważnych zarzutów. Ściśle współpracowaliśmy z Prokuraturą Koronną w miarę postępów naszego śledztwa, co doprowadziło do postawienia zarzutów dwóm mężczyznom - oświadczył szef wydziału antyterrorystycznego londyńskiej policji metropolitalnej Dominic Murphy. - Zdajemy sobie sprawę, że ta sprawa wzbudza znaczne zainteresowanie opinii publicznej i mediów, ale prosimy innych o powstrzymanie się od dalszych komentarzy lub spekulacji, aby proces karny mógł teraz toczyć się swoim torem - dodał.

Autorka/Autor:pp/ft

Źródło: PAP, Reuters, BBC, "Guardian"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock