Obszar "budzący zaniepokojenie". Leicester może zostać objęte blokadą z powodu COVID-19

TVN24 | Świat

Autor:
tas/b
Źródło:
PAP, "The Sunday Times"
ReutersWielka Brytania rezygnuje z kwarantanny dla osób przybywających z krajów niskiego ryzyka

Liczące 350 tysięcy mieszkańców Leicester w środkowej Anglii może zostać objęte blokadą z powodu dużej liczby nowych przypadków koronawirusa. Byłoby to pierwsze miasto w tym kraju objęte takimi restrykcjami.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Znosząc stopniowo ograniczenia wprowadzone z powodu koronawirusa, gabinet premiera Borisa Johnsona zastrzegł, że jeśli nastąpi ponowny wzrost zachorowań, wszystkie kroki mogą zostać cofnięte. Jeżeli natomiast na jakimś obszarze będzie szczególnie dużo infekcji, to może wprowadzić lokalne blokady, choć nie sprecyzowano, jak miałyby one wyglądać.

Informację, że rząd rozważa objęcie taką blokadą Leicester pierwszy podał "The Sunday Times". Według tej gazety, minister zdrowia Matt Hancock przygląda się prawnym aspektom takich działań. Doniesienia te potwierdziła później minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Walka z pandemią w Wielkiej Brytanii ANDY RAIN/PAP/EPA

Obszar "budzący zaniepokojenie"

Ministerstwo Zdrowia przyznało w niedzielę, że Leicester jest obszarem "budzącym zaniepokojenie" i wezwało mieszkańców do zachowania szczególnej ostrożności.

Rozważanie przez rząd lokalnej blokady w Leicester jest związane z dużą liczbą nowych zakażeń w tym mieście. Według danych z 16 czerwca, od początku epidemii w Leicester wykryto 2494 przypadki koronawirusa, z czego aż 658 - czyli ponad 26 procent - w ciągu dwóch pierwszych tygodni czerwca. Tymczasem w skali całego kraju w obecnym miesiącu liczba nowych zakażeń wyraźnie się zmniejsza.

Dodatkowym czynnikiem budzącym niepokój jest struktura etniczna. Spośród wszystkich dużych miast w Wielkiej Brytanii Leicester ma najwyższy odsetek ludności wywodzących się z mniejszości etnicznych, w tym szczególnie duży - pochodzenia południowoazjatyckiego. A to grupa, która - jak wynika ze statystyk - jest bardziej podatna na zgony w przypadku zakażenia koronawirusem. Spora część zakażeń ma miejsce we wschodniej części miasta, gdzie znajdują się duże skupiska osób pochodzenia południowoazjatyckiego.

 

Autor:tas/b

Źródło: PAP, "The Sunday Times"

Źródło zdjęcia głównego: ANDY RAIN/PAP/EPA