Amerykańskie dowództwo w Europie: USA zwiększy obecność sił na Litwie, Łotwie i w Estonii

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Wojska NATO podczas ćwiczeń w Estonii
Wojska NATO podczas ćwiczeń w EstoniiReuters Archive
wideo 2/6
Reuters ArchiveWojska NATO podczas ćwiczeń w Estonii

Stany Zjednoczone zwiększą liczbę swoich wojsk na Litwie, Łotwie i w Estonii - poinformowało Europejskie Dowództwo sił zbrojnych USA (EUCOM). W każdym z państw będą stacjonować rotacyjnie oddziały amerykańskiej artylerii. - Rozmieszczenie sił USA to dowód trwałego zobowiązania wobec naszych sojuszników NATO - powiedział komandor podporucznik Daniel Day z EUCOM.

- Na wniosek i w ramach wsparcia naszych bałtyckich sojuszników wojsko USA dodatkowo wzmocni rozmieszczenie swoich sił w ramach ciągłej i trwałej obecności rotacyjnych sił USA w Estonii, Łotwie i Litwie - powiedział komandor podporucznik Daniel Day z Europejskiego Dowództwa sił USA w Stuttgarcie.

Wojska NATO podczas ćwiczeń w EstoniiReuters Archive

Jak wyjaśnił, początkowo w ramach tego procesu USA rozmieszczą pluton artylerii rakietowej HIMARS i kompanię piechoty w Estonii, przekształcenie "epizodycznego" rozmieszczenia elementu batalionu pancernego oraz baterii artylerii na Litwie oraz utrzymanie dowództwa artylerii, baterii artylerii oraz jednostki sił lotniczych na Łotwie.

USA wzmacniają obecność na wschodniej flance NATO

- Rozmieszczenie sił USA to dowód trwałego zobowiązania wobec naszych sojuszników NATO - powiedział Day. Jak dodał, decyzja jest częścią realizacji zobowiązania USA do wzmocnienia swojej obecności na wschodniej flance NATO, zadeklarowanej podczas szczytu Sojuszu w Madrycie.

EUCOM potwierdził w ten sposób informacje podawane wcześniej przez łotewskie i estońskie media o zatwierdzeniu planów wzmocnienia obecności USA w państwach bałtyckich.

W piątek na temat wzmacniania wschodniej flanki NATO rozmawiał także szef polskiego MSZ Zbigniew Rau podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jak powiedział potem dziennikarzom, Stany Zjednoczone nie wykluczają dalszego wzmocnienia obecności swoich sił w Polsce.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości