Kolejny ksiądz – lefebrysta zaprzecza zbrodniom holokaustu. - Komory gazowe służyły do dezynfekcji. Nie wiem, czy spowodowały one ofiary śmiertelne, bo nie zgłębiałem tej kwestii – mówi w wywiadzie dla włoskiej gazety.
Przywódca wspólnoty lefebrystów w północno-wschodnich Włoszech, pochodzący z Austrii ksiądz Florian Abrahamowicz, powiedział w wywiadzie dla lokalnego dziennika "Tribuna di Treviso", że "wie", iż "komory gazowe istniały przynajmniej w celu dezynfekcji".
- Ale nie wiem - dodał - czy spowodowały one ofiary śmiertelne, bo nie zgłębiałem tej kwestii. Wypowiedź urodzonego w Austrii księdza lefebrysty cytuje w czwartek agencja ANSA.
Williamsen też negował „techniczny aspekt komór gazowych”
Ksiądz odniósł się także do burzy po wypowiedzi biskupa "negacjonisty" Richarda Williamsona, który zaprzeczał niedawno istnieniu komór gazowych, a liczbę ofiar Szoah ocenił na "200-300 tysięcy". - Cała ta polemika na temat wynurzeń biskupa Williamsona, w sprawie istnienia komór gazowych, to niezwykle silna antywatykańska instrumentalizacja - stwierdził.
Negowanie holokaustu jest „ok”
- Williamson po prostu wyraził swą wątpliwość i zanegował nie tyle holokaust, jak fałszywie twierdzą gazety, ale techniczny aspekt komór gazowych - oświadczył ksiądz Abrahamowicz. Jego zdaniem stawianie zarzutu negacjonizmu jest "fałszywym problemem, ponieważ zatrzymuje się na metodach i cyfrach, a nie odpowiada na istotę problemu".
- Gdyby biskup zanegował w telewizji ludobójstwo 1,2 miliona Ormian, dokonane przez Turków, nie sądzę, aby wszystkie gazety mówiły o jego wypowiedziach w taki sposób, w jak robią to teraz" - powiedział ksiądz Abrahamowicz.
Rabinat zawiesza dialog z Watykanem
Wielki Rabinat Izraela odwołał udział w spotkaniu w Rzymie z przedstawicielami Watykanu, po decyzji papieża Benedykta XVI o zniesieniu ekskomuniki z biskupa lefebrysty, który zanegował holokaust. - Dialog, który rozpoczęliśmy w 2000 roku po wizycie poprzedniego papieża Jana Pawła II, nie może być kontynuowany jak gdyby nigdy nic po takiej decyzji, ogłoszonej praktycznie w dniu, gdy wspólnota międzynarodowa obchodzi dzień Szoah" – zaznaczył powiedział dyrektor generalny Wielkiego Rabinatu Oded Wiener.
Żydzi w Niemczech: „To nie było nieprzemyślane”
Przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech Charlotte Knobloch zawiesiła dialog z Kościołem katolickim. - W takich okolicznościach chwilowo nie będzie rozmowy pomiędzy mną a Kościołem (katolickim). Podkreślam słowo „chwilowo" - powiedziała Knobloch w rozmowie z gazetą "Rheinische Post".
Jak dodała, nie sądzi, by decyzja o rehabilitacji Williamsona była nieprzemyślana. "Nie mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie wiedzą, co robią. Papież jest jednym z najlepiej wykształconych i najbardziej inteligentnych ludzi w Kościele katolickim" – powiedziała.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24