WHO: na świecie wykryto 14 tysięcy zakażeń małpią ospą

Źródło:
PAP
Jak można zarazić się małpią ospą?
Jak można zarazić się małpią ospą?TVN24
wideo 2/4
Jak można zarazić się małpią ospą?TVN24

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że w ostatnim czasie wykryto 14 tysięcy zakażeń małpią ospą. WHO zwróciła uwagę, że w Afryce w ostatniej dekadzie o 63 procent wzrosła liczba zakażeń odzwierzęcych.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował w środę, że w ostatnim okresie potwierdzono 14 tysięcy zakażeń małpią ospą w 70 krajach, a w Afryce odnotowano pięć przypadków śmiertelnych.

Tedros powiedział również, że świat musi być przygotowany na nowe warianty koronawirusa, a liczba nowych zakażeń rośnie.

Dzień wcześniej WHO ostrzegła, że Europa musi być gotowa na trudną jesień i zimę ze względu na rozprzestrzenianie się nowych, bardziej zakaźnych subwariantów omikronu, zwłaszcza że zniesione zostały niemal wszystkie restrykcje sanitarne.

małpia ospa
Na świecie wykryto 14 tysięcy zakażeń małpią ospąkonkret24

WHO: wzrost zakażeń odzwierzęcych w Afryce

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wylicza, że w ostatniej dekadzie 2012-2022 w porównaniu do poprzedniej z lat 2001-2011, liczba zakażeń odzwierzęcych wzrosła o 63 procent. W znacznym stopniu odpowiada za to człowiek. Odnotowano 1843 tzw. istotne wydarzenia dotyczące zdrowia publicznego w Afryce, z tego jedna trzecia była związana z zakażeniami odzwierzęcymi.

Najwięcej takich zdarzeń było w latach 2019-2020, gdy połowa z nich dotyczyła zakażeń odzwierzęcych. Najwięcej z nich, bo aż 70 procent, związanych było z infekcjami wywołanymi przez gorączkę krwotoczną, powodowaną m.in. przez wirusa ebola.

Pozostałe zakażenia to m.in. gorączka Denga, wąglik, dżuma oraz małpia ospa (spokrewniona z ospą prawdziwą). Znaczny wzrost zakażeń zaobserwowano ostatnio w przypadku wirusa małpiej ospy, która przeniosła się poza Afrykę, w tym do Europy oraz do Polski.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: konkret24