Węgierska opozycja chce wybrać wspólnego kandydata na premiera. Celem jest pokonanie Fideszu Viktora Orbana

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

Węgierskie ugrupowania opozycyjne rozpoczęły w poniedziałek rejestrację kandydatów w prawyborach, które wyłonić mają wspólnego kandydata na premiera, a także przedstawicieli zjednoczonej opozycji we wszystkich okręgach wyborczych. Liderem sondaży jest szef skrajnie prawicowego Jobbiku Peter Jakab.

Sześć węgierskich formacji opozycyjnych poinformowało w grudniu o zawiązaniu sojuszu w celu pokonania Fideszu Viktora Orbana w wyborach parlamentarnych na wiosnę 2022 roku. Są to: nacjonalistyczny Jobbik, Koalicja Demokratyczna byłego lewicowego premiera Ferenca Gyurcsanya, ekologiczne ugrupowanie Polityka Może Być Inna (LMP), liberalne Momentum, Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) oraz lewicowa, zielona partia Dialog.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Prawybory na opozycji

Lider Jobbiku Peter JakabTamas Kovacs/MTI/PAP/EPA

Zamiar startowania w prawyborach można zgłaszać mailowo. W razie niekompletnych wniosków biuro prawyborów poprosi o ich uzupełnienie, a następnie wszystkie wnioski zostaną przekazane Komisji Prawyborczej. Kandydatury można zgłaszać do 15 sierpnia. Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się w przyszłym roku.

Koalicja ma wystawić po jednym wspólnym kandydacie we wszystkich 106 okręgach wyborczych w kraju, a także wspólnego kandydata na premiera. Termin pierwszej tury prawyborów kandydata na premiera to 18-26 września, a drugiej - 4-10 października. Kandydaci w okręgach mają zostać wybrani w tym pierwszym terminie.

Aby złożyć wniosek o udział w prawyborach w okręgu, trzeba zdobyć 400 podpisów poparcia, zaś chcący zostać kandydatem na premiera muszą przedstawić 20 tysięcy podpisów.

Szef Jobbiku liderem sondaży

O złożeniu wniosku poinformował już na Facebooku chcący zostać kandydatem na premiera szef Jobbiku Peter Jakab. Jak wynika z majowego sondażu przeprowadzonego przez KutatoCentrum na zlecenie portalu Index, właśnie Jakab ma obecnie największe szanse na wygranie prawyborów na opozycyjnego kandydata na premiera.

Oprócz niego chęć kandydowania na premiera zadeklarowali: szef liberalnej partii Momentum Andras Fekete-Gyoer, burmistrz Hodmezoevasarhely Peter Marki-Zay, burmistrz Budapesztu, współprzewodniczący partii Dialog Gergely Karacsony, europosłanka Koalicji Demokratycznej Klara Dobrev i kandydat Partii Ludowej Nowy Świat Jozsef Palinkas.

Sondaż wykazał, że najwięcej ankietowanych (47,31 proc.) chce poprzeć Jakaba. Zdecydowanie mniej popularny jest Karacsony (20,43 proc.), zaś kolejne miejsca zajmują Dobrev (17,20 proc.) i Marki-Zay (11,83 proc.).

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tamas Kovacs/MTI/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości