Węgierski prezydent zawrócił z mostu


Prezydent Węgier Laszlo Solyom wziął sobie do serca wypowiedź słowackiego premiera Roberta Fico, który powiedział, że nie życzy sobie obecności Solyomy w przygranicznym słowackim mieście Komarno. Prezydent w ostatniej chwili odwołał zaplanowaną na piątkowy wieczór wizytę.

- To bezprecedensowy krok w relacjach dwóch sojuszników; krok, którego nie da się wyjaśnić - oświadczył Solyom podczas zaimprowizowanego briefingu prasowego ma moście przez Dunaj, łączącym węgierskie miasto Komorom ze słowackim Komarnem. Zaraz potem wsiadł do swego samochodu i powrócił na Węgry.

To bezprecedensowy krok w relacjach dwóch sojuszników; krok, którego nie da się wyjaśnić. prezydent Węgier Laszlo Solyom

Persona non grata

Słowacja odmawia zgody na wizytę prezydenta Węgier Laszlo Solyoma w przygranicznym Komarnie - poinformował wcześniej premier Słowacji Robert Fico.

Solyom miał być prywatnym uczestnikiem uroczystości odsłonięcia pomnika pierwszego węgierskiego króla Stefana I Świętego. Państwowe święto ku jego czci obchodzone jest na Węgrzech 20 sierpnia, natomiast wizyta w Komarnie w dzień później zbiegłaby się z 41. rocznicą inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku - w której uczestniczyły również wojska węgierskie.

Policja nie wpuści prezydenta?

Jak poinformował premier Fico, ambasadzie Węgier w Bratysławie przekazano notę dyplomatyczną, informującą o braku zgody na wjazd prezydenta Solyoma na Słowację 21 sierpnia. Zlekceważenie noty stanowiłoby "poważne naruszenie zwyczajów międzynarodowych i akt nieposzanowania suwerenności państwowej" - zaznaczył premier.

Obecny na tej samej konferencji prasowej słowacki minister spraw wewnętrznych Robert Kaliniak oświadczył, że w razie pojawienia się Solyoma na przejściu granicznym policja zażąda od niego, by nie wkraczał na terytorium Słowacji. Jednocześnie minister wykluczył możliwość wyegzekwowania tego zakazu siłą.

Między Bratysławą a Budapesztem od dawna utrzymuje się napięcie, powodowane przede wszystkim sporami o formalny i faktyczny zakres praw liczącej około 600 tys. osób mniejszości węgierskiej na Słowacji.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości