Papież nie wziął udziału w Drodze Krzyżowej. Watykan zdradza, kiedy Franciszek spotka się z wiernymi

Źródło:
PAP

W Wielki Piątek papież Franciszek miał wziąć udział w Drodze Krzyżowej w Koloseum. W ostatniej chwili poinformowano jednak, że głowa Kościoła katolickiego nie pojawi się. W Wielką Sobotę Watykan potwierdził obecność Franciszka w najdłuższej liturgii w roku - Wigilii Paschalnej, która odbywa się w bazylice świętego Piotra.

Watykan potwierdził w sobotę obecność papieża Franciszka na wieczornej mszy Wigilii Paschalnej w bazylice świętego Piotra. Dzień wcześniej w ostatniej chwili papież zrezygnował z udziału w Drodze Krzyżowej w Koloseum. Najdłuższa w roku liturgia rozpocznie się o godz. 19.30.

Czytaj też: Droga Krzyżowa w Koloseum bez udziału papieża

Nieobecność 87-letniego papieża w Koloseum wywołała duże zaniepokojenie, zwłaszcza, że poinformowano o tej decyzji w chwili rozpoczęcia nabożeństwa.

Według nieoficjalnych informacji Franciszek zrezygnował z przyjazdu na Drogę Krzyżową z powodu zmęczenia po długiej wielkopiątkowej liturgii Męki Pańskiej, której przewodniczył.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież oczekiwany jest na mszy na placu Świętego Piotra, która ma rozpocząć się o godz. 10. W południe z balkonu bazyliki wygłosi wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

Triduum Paschalne - Wielka Sobota

W Wielką Sobotę wierni odwiedzają symboliczne groby pańskie w kościołach. Tego dnia święcone są również pokarmy wielkanocne, wśród których znajdują się między innymi chleb, jajka czy mięso. Warto jednak podkreślić, że ten zwyczaj nie jest elementem liturgii.

Czytaj też: Triduum Paschalne 2024. Co się dzieje w kościołach

Wieczorem w Wielką Sobotę odprawiana jest Wigilia Paschalna. Składa się z trzech części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa i Liturgii Chrzcielnej. Przed świątyniami święcony jest ogień, od którego zapala się paschał - wielką woskową świecę symbolizującą zmartwychwstałego Chrystusa. Paschał wnosi się do świątyni, w której jest ciemno, po czym wierni, zapalając od niej swoje świece, rozświetlają kościół.

Częścią Wielkiej Soboty jest także rezurekcja. Organizowana jest w sobotę wieczorem albo w Niedzielę Wielkanocną o świcie, przed pierwszą mszą świętą tego dnia. Procesja rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem światu Zmartwychwstania Chrystusa.

Autorka/Autor:ek / prpb

Źródło: PAP