Co najmniej 17 osób zginęło w starciach między Państwem Islamskim, a lokalnymi ugrupowaniami dżihadystycznymi w kontrolowanym przez IS libijskim mieście Syrta. Doszło do ostrzału zamieszkałych przez cywilów przedmieść rodzinnego miasta Muammara Kaddafiego.
Syrta znajduje się mniej więcej w połowie drogi między dwoma największymi miastami Libii - Trypolisem i Bengazi. To rodzinne miasto obalonego dyktatora Libii, pułkownika Muammara Kaddafiego. Zamieszkuje je 130 tys. mieszkańców. Działa tutaj, wielokrotnie oskarżana o współpracę z Państwem Islamskim, organizacja Ansar al-Sharia.
Nie żyje dwóch dowódców
Jak podaje agencja Reutera bojownicy ugrupowań reprezentujących fundamentalny islam salaficki zaatakowali dżihadystów z Państwa Islamskiego, starając się zabić najbardziej prominentnego duchownego w Syrcie.
Według relacji mieszkańców w walkach między dżihadystami zginęło 15 lokalnych żołnierzy i dwóch dowódców Państwa Islamskiego. Bitwa rozegrała się w jednej z dzielnic, którą natychmiast otoczyli i ostrzelali dżihadyści z IS.
Podobna bitwa rozegrała się w czerwcu w innym libijskim mieście - Derna (Darna), które stara się odzyskać IS. Położone w Cyrenajce na wschodzie kraju nadmorskie miasto zostało częściowo przejęte przez dżihadystów z Państwa Islamskiego w październiku 2014 roku, jednak lokalne grupy fundamentalistyczne zdecydowały się wygnać zagranicznych bojowników.
Dwuwładza w kraju
W Libii znajdują się obecnie dwa rywalizujące ośrodki władzy: dwa nieuznające się parlamenty i rządy toczące spór o władzę. Uznawane przez społeczność międzynarodową, ale dysponujące niewielką władzą, Izba Reprezentantów i rząd zbierają się w Tobruku. Natomiast parlament w Trypolisie - Powszechny Kongres Narodowy - sprzyja radykalnym islamistom i nie jest uznawany na świecie.
Libia znalazła się w stanie anarchii w następstwie walk między byłymi uczestnikami wspieranej przez NATO zbrojnej rebelii, która w 2011 roku obaliła wieloletnią dyktaturę Muammara Kadafiego. Osią konfliktu jest rywalizacja o władzę polityczną i kontrolę nad bogatymi libijskimi zasobami ropy.
Poza kontrolą obu skonfliktowanych ze sobą libijskich rządów znajdują się znaczne obszary kraju, penetrowane przez powiązanych z Państwem Islamskim sunnickich ekstremistów.
Autor: kło / Źródło: Corriere della Sera, Reuters, tvn24.pl