Walczyli w Donbasie, zatrzymani w Hiszpanii


Hiszpańska policja zatrzymała w piątek rano osiem osób oskarżonych o walkę w Donbasie w szeregach prorosyjskich separatystów - poinformowały źródła związane ze śledztwem.

Zatrzymania odbyły się w ramach jednej operacji w sześciu hiszpańskich prowincjach, m.in. Asturii, Katalonii i Murcji. Jak donosi dziennik "El Pais", powołując się na źródła zbliżone do sprawy, trzy z zatrzymanych osób to byli wojskowi. Wszyscy związani byli ze skrajnie lewicowymi organizacjami oraz ruchami prorosyjskimi.

Do zatrzymanych udało się dotrzeć dzięki ich upodobaniu do zamieszczania zdjęć z walk na portalach społecznościowych. Według źródeł policyjnych, do wyjazdu do Donbasu szykowała się już kolejna grupa młodych Hiszpanów.

Nie jest jasne, czy znajdują się wśród nich 27-letni Rafael Muñoz Pérez i 22-letni Ángel Davilla Rivas. Głośno o nich zrobiło w sierpniu, gdy w rozmowach z zagranicznymi dziennikarzami pochwalili się walką w szeregach batalionu "Wostok".

Rozejm w Donbasie

Donbas od wielu miesięcy był miejscem walk pomiędzy ukraińską armią i prorosyjskimi separatystami, którzy przejęli kontrolę nad częścią obwodów donieckiego i ługańskiego.

Na mocy międzynarodowego porozumienia w nocy z 14 na 15 lutego zaczął obowiązywać rozejm na wschodniej Ukrainie. W czwartek władze Ukrainy oraz przedstawiciele separatystów informowali o wycofywaniu ciężkiego sprzętu z Donbasu.

Autor: mm/kka / Źródło: PAP, El Pais

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości