W Hiszpanii może zabraknąć pracowników. Spodziewana rekordowa liczba turystów

Źródło:
Euronews, epe.es

Hiszpania spodziewa się rekordowej liczby turystów w najbliższe wakacje, ale do zaspokojenia ogromnego zapotrzebowania konieczne są dodatkowe ręce do pracy. W kraju może być potrzebnych nawet 60 tysięcy nowych pracowników.

Według portalu Euronews Hiszpania spodziewa się najbliższego lata rekordowej liczby odwiedzających i to pomimo faktu, że ceny wakacyjnego wypoczynku w kraju mogą być wyższe nawet o 20 proc. w porównaniu do tych sprzed roku. Największym wyzwaniem okazać się ma jednak pozyskanie nowych pracowników w sektorze turystyki, tak by zaspokoić potrzeby podróżnych.

ZOBACZ TEŻ: U wybrzeży Hiszpanii zauważono płetwala ze skoliozą

W Hiszpanii brakuje pracowników

Branża turystyczna ma nadzieję, że w 2023 roku uda się przekroczyć liczbę 83,7 mln turystów w Hiszpanii - właśnie tyle osób odwiedziło ten kraj przed pandemią, w 2019 roku. Według danych, na które powołuje się Euronews, obłożenie miejsc hotelowych w wakacje może przekroczyć 90 proc. Duże hotele już rozpoczęły poszukiwania młodych pracowników, a szkoły hotelarskie twierdzą, że ich uczniowie mają gwarancję zdobycia pracy zaraz po ich ukończeniu, jeśli tylko będą jej chcieli.

Tymczasem firma Randstad, zajmująca się zasobami ludzkimi, szacuje, że Hiszpania będzie potrzebować co najmniej 60 tys. dodatkowych pracowników w sektorze turystyki, aby poradzić sobie z tak dużym zapotrzebowaniem. Szczególnym wyzwaniem może okazać się pozyskanie odpowiedniej liczby pracowników gastronomii - kelnerów, kucharzy czy pracowników barów. Pierwszy test odbędzie się już niedługo, bo w czasie Wielkanocy, kiedy to spodziewana jest o 20 proc. wyższa liczba przyjezdnych niż rok temu.

Plaża w Barcelonieguss.95 / Shutterstock.com

Álex Fratini, rzecznik Stowarzyszenia Barów, Restauracji i Kawiarni w Benidormie w prowincji Alicante, poinformował w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem "El Periódico de España", że pracownicy na czas Wielkanocy poszukiwani są od wielu tygodni, ale wciąż wpływa za mało CV w stosunku do ogromnego zapotrzebowania. W związku z tym restauracje w mieście musiały obniżyć podstawowe wymagania dla nowych pracowników, jakimi było posiadanie doświadczenia i znajomość języka angielskiego. Teraz nowo zatrudnione osoby zaczynają pracę nawet tego samego dnia.

ZOBACZ TEŻ: Ranking najbardziej słonecznych kierunków na wiosenny wypad

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Euronews, epe.es

Źródło zdjęcia głównego: guss.95 / Shutterstock.com