Rosyjskie agencje ujawniają szczegóły działania Gwardii Narodowej. Formacja ta została powołana na mocy dekretu prezydenta Władimira Putina i ma zastąpić wojska wewnętrzne MSW. Prasa w Moskwie komentuje, że gwardia powstaje "do walki z wrogami wewnętrznymi".
"W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia dla obywateli, a także wojskowych tej formacji, funkcjonariusze Gwardii Narodowej będą mogli użyć broni bez ostrzeżenia" – informuje rosyjska agencja Interfax. Agencja TASS podaje, że żołnierze Gwardii Narodowej będą mogli legitymować osoby, które wydadzą się im podejrzane, zatrzymywać je, a także rewidować ich mieszkania.
Do zadań formacji będzie także należeć utrzymywanie porządku publicznego w czasie imprez masowych. W przypadku zamieszek, funkcjonariusze gwardii będą mogli użyć armatek wodnych i pojazdów opancerzonych. Gwardia będzie brała udział w przerywaniu masowych zgromadzeń, odbywających się bez zezwolenia.
Rozmówca Interfaxu powiedział, że w szeregach formacji będzie służyć od 350 do 400 tysięcy osób. "200 tys. z nich będą pochodzić z wojsk wewnętrznych MSW, inni - ze specjalnych oddziałów policji" – stwierdził.
Podporządkowana szefowi państwa
Główne rosyjskie dzienniki poświęcają obszerne artykuły ogłoszonej we wtorek decyzji prezydenta Władimira Putina o powołaniu Gwardii Narodowej. Prasa podkreśla, że formacja tworzona z dotychczasowych wojsk wewnętrznych MSW będzie podporządkowana bezpośrednio szefowi państwa.
"Pokazuje to, że kraj czekają niełatwe czasy w polityce - ocenia "Niezawisimaja Gazieta". W tytule dziennik wybija, że gwardia powstaje "do walki z wrogami wewnętrznymi".
"Pokazujemy 'silną pięść', która przeciwstawi się próbom destabilizowania sytuacji" - ocenia decyzję o powołaniu gwardii politolog Jewgienij Minczenko, cytowany przez "Wiedomosti". Zarazem dziennik w artykule redakcyjnym podkreśla, że powstanie "nowego supersiłowego resortu" można uważać za "oficjalne uznanie znaczenia nowego zagrożenia - wroga wewnętrznego".
Gwardia "stała się jedną z najsilniejszych struktur siłowych w kraju" - podkreśla "Kommiersant". Zaznacza, że chodzi o jedną z największych w ostatnich latach reform w systemie ochrony porządku publicznego. Przy czym - zaznacza gazeta - o powołaniu Gwardii Narodowej mówiono w Rosji już wcześniej, po raz ostatni - w 2013 roku, "gdy do wojsk wewnętrznych przeszedł jeden z najbardziej zaufanych ludzi prezydenta", generał Wiktor Zołotow. Wcześniej Zołotow dowodził prezydenckimi służbami ochrony.
OMON i SOBR
Jak wskazują "Wiedomosti", oficjalnych danych o liczebności Gwardii Narodowej brak. Jednak struktury, jakie mają wejść w jej skład (wojska wewnętrzne, siły specjalne policji, a także siły ochrony), liczą łącznie ok. 400 tys. ludzi. Według "Wiedomosti" nie jest jasne, czy wszyscy funkcjonariusze będą przyjęci do Gwardii Narodowej i "najprawdopodobniej nie obejdzie się bez redukcji".
"Można przypuszczać, że rosyjska Gwardia Narodowa otrzyma możliwość szerszego prowadzenia działalności kontrwywiadowczej i współpracy w tej sferze z innymi służbami specjalnymi" - pisze rządowa "Rossijskaja Gazieta". Dziennik dodaje, że nie można wykluczyć wzmocnienia tych wojsk dodatkowym uzbrojeniem, w tym czołgami czy ciężką artylerią. Przypomina, że mianowany dyrektorem nowej struktury, Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej FR, generał Zołotow ma za sobą bogate doświadczenie pracy w służbach specjalnych. Teraz zyska status równy ministrowi i będzie odpowiadał bezpośrednio przed prezydentem. Będzie też stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
"Wypracowywanie i realizacja polityki państwowej"
Władimir Putin wydał we wtorek dekret, na mocy którego wojska wewnętrzne MSW przekształcone zostały w Gwardię Narodową, "w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwa i obywateli, obrony prawa i swobód człowieka i obywatela".
Wojska Gwardii Narodowej będą wchodzić w skład Federalnej Służby Gwardii Narodowej. Służba ta, jak wynika z dekretu, będzie miała na celu "wypracowywanie i realizację polityki państwowej oraz normatywno-prawnych regulacji w sferze działalności wojsk Gwardii Narodowej", a także w sferze obrotu bronią, działalności prywatnych firm ochroniarskich i obrony pozaresortowej.
Autor: tas/ja / Źródło: PAP, Interfax, TASS
Źródło zdjęcia głównego: MSW Rosji