Zderzenie samolotów podczas zawodów lotniczych. Dwóch pilotów nie żyje

Autor:
pb//am
Źródło:
CNN, Facebook/airrace.org
USA. Reno w stanie Nevada
USA. Reno w stanie NevadaGoogle Maps
wideo 2/3
Google MapsUSA. Reno w stanie Nevada

Dwóch pilotów zginęło podczas zawodów lotniczych w Reno w amerykańskim stanie Nevada. Organizatorzy imprezy przekazali, że trwa ustalanie przyczyn katastrofy. Obie ofiary to doświadczeni lotnicy, którzy brali już wcześniej udział w tych zawodach.

Do zdarzenia doszło w niedzielę w mieście Reno w stanie Nevada, podczas zawodów lotniczych National Championships Air Races. Jak poinformowali na Facebooku organizatorzy wydarzenia - Reno Air Racing Association (RARA), około godz. 14:15, po zakończeniu wyścigu T-6 Gold, tuż przed lądowaniem, doszło do zderzenia dwóch samolotów, w wyniku czego dwóch pilotów zginęło. Po wypadku odwołano pozostałą część imprezy.

ZOBACZ TEŻ: Tragedia z udziałem samolotu wojskowego pod Turynem, zginęło dziecko. Ojciec dziewczynki: co mogłem zrobić inaczej?

Zderzenie dwóch samolotów w Nevadzie

W kolejnym komunikacie RARA przekazała, że ofiary wypadku to Nick Macy i Chris Rushing. Określono ich jako doświadczonych pilotów i zdobywców złotych medali w klasie T-6. "Jestem dziś kompletnie zdruzgotany (...). Ci dwaj piloci nie tylko byli częścią rodziny National Championship Air Race, ale też częścią mojej rodziny" - przekazał prezes organizacji Fred Telling w komunikacie.

Organizatorzy zawodów przekazali, że bliscy ofiar zostali poinformowani o wypadku i zapewniono im wsparcie. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. W katastrofie nie ucierpiały inne osoby. "Bezpieczeństwo jest najważniejszą sprawą dla RARA. Pracujemy przez cały rok, by zorganizować wydarzenie tak, by było jak najbardziej bezpieczne. Tak jak zawsze, współpracujemy z Narodową Radą Bezpieczeństwa Transportu (NTSB - red.), FAA (Federalną Administracją Lotnictwa - red.) i lokalnymi władzami, by zidentyfikować przyczynę wypadku i zapewnić wszystkim naszym pilotom, widzom i wolontariuszom niezbędne wsparcie w tym czasie" - wskazano.

W oświadczeniu przesłanym CNN, NTSB potwierdziła, że prowadzi śledztwo w sprawie. Poinformowała, że do zderzenia samolotów doszło tuż po wyścigu, a szczątki obu maszyn, które zidentyfikowano jako North American T-6G i North American AT-6B, znajdowały się niecały kilometr od siebie.

Zawody National Championchips Air Races organizowane są od 1964 roku. Do tej pory tylko dwukrotnie były odwołane - po atakach terrorystycznych w Nowym Jorku i Waszyngtonie z 2001 roku oraz w 2020 roku z powodu pandemii. W ciągu ostatnich 10 lat wydarzenie przyciągnęło ponad milion widzów i przyniosło ponad 750 mln dolarów dochodu dla regionu - napisano na stronie internetowej imprezy. W przeszłości doszło już do wypadków śmiertelnych podczas zawodów - w zeszłym roku zginął jeden pilot, a w 2011 roku zginęło 11 osób, a ponad 60 zostało rannych, gdy samolot spadł na publiczność.

ZOBACZ TEŻ: Katastrofa samolotu z turystami na północy Brazylii. Media: próbował lądować w ulewnym deszczu

Autor:pb//am

Źródło: CNN, Facebook/airrace.org

Źródło zdjęcia głównego: Jeff Schultes / Shutterstock

Pozostałe wiadomości