TVN24 | Świat

Były ambasador w Moskwie, negocjator porozumienia z Iranem. Joe Biden wskazał, kto pokieruje CIA

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Rosji i jednej z negocjatorów porozumienia nuklearnego z Iranem William Burns zostanie nowym szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) w administracji Joe Bidena – poinformował prezydent elekt.

"Bill Burns jest przykładem znakomitego dyplomaty z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem na scenie światowej, które dotyczy gwarantowania bezpieczeństwa naszemu krajowi (...). Podziela moje głębokie przekonanie, że wywiad musi być apolityczny i że oddani służbie profesjonaliści służący naszemu narodowi, zasługują na wdzięczność i szacunek" - napisał Joe Biden w oświadczeniu.

"Burns wniesie wiedzę, celny osąd i szerokie perspektywy, które są potrzebne, aby zapobiegać zagrożeniom i stawiać im czoło, zanim znajdą się blisko naszych granic. Amerykanie będą spali spokojnie, gdy zostanie naszym następnym dyrektorem CIA" - oznajmił prezydent elekt.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Były ambasador w Moskwie, negocjator porozumienia z Iranem

64-letni William Burns, poza kierowaniem placówką USA w Moskwie, był też ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Jordanii i negocjatorem międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem. Ma za sobą 33 lata w Departamencie Stanu, w którym pracował zarówno dla republikańskich, jak i demokratycznych prezydentów.

W 2014 roku Burns przeszedł na emeryturę, ale objął stanowisko szefa think tanku Carnegie Endowment of International Peace, specjalizującego się w polityce międzynarodowej.

Burns otrzymał trzy Prezydenckie Nagrody za Wybitną Służbę Publiczną i najwyższe odznaczenia przyznawane cywilom przez Pentagon i służby wywiadowcze USA. Ma doktorat Uniwersytetu Oksfordzkiego w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP