Rekordowa liczba sztuk broni palnej w bagażach podręcznych. Zdecydowana większość z nich naładowana

Źródło:
The Guardian
W USA trwa debata na temat zaostrzenia prawa do posiadania broni palnej
W USA trwa debata na temat zaostrzenia prawa do posiadania broni palnej
Reuters Archive
W USA trwa debata na temat zaostrzenia prawa do posiadania broni palnejReuters Archive

W 2022 roku na amerykańskich lotniskach znaleziono w bagażu podręcznym pasażerów 6,3 tysiąca sztuk broni, wynika z danych tamtejszej Administracji ds. Bezpieczeństwa Transportu (TSA).

"Prawo dotyczące posiadania broni palnej różni się między stanami, jednak nigdy nie można jej mieć w bagażach podręcznych, na żadnym z punktów kontroli bezpieczeństwa, nawet jeśli pasażer posiada pozwolenie na broń" - przypomina TSA. Przewożenie broni możliwe jest natomiast w bagażu rejestrowanym, pod warunkiem że nie jest naładowana i jest odpowiednio zapakowana w twardym pojemniku.

Tymczasem - jak przekazała TSA w ubiegłotygodniowym oświadczeniu - w bagażach podręcznych znaleziono dokładnie 6301 sztuk broni - o 329 więcej niż w 2021 roku. A aż 88 proc. z nich była naładowana. Dane dotyczą okresu do 16 grudnia, TSA przewiduje, że do końca 2022 roku łączna liczba przekroczy 6600 sztuk broni.

ZOBACZ TEŻ: Służby lotniskowe znalazły pistolet przemycany w surowym kurczaku. Pokazały niecodzienne zdjęcia

Coraz więcej broni palnej w bagażu podręcznym

Liczba przechwytywanych sztuk broni na amerykańskich lotniskach stale rośnie - między 2010 a 2019 rokiem z 1123 do 4432 sztuk. Dzieje się tak mimo zwiększenia maksymalnej wysokości kar finansowych za naruszenie regulacji - z 13 910 dolarów do 14 950 dolarów. Osobie zatrzymanej z bronią w bagażu podręcznym grozi także zawieszenie na pięć lat prawa do szybszego przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa i wzmocnione kontrole w przyszłości. Poza tym, w zależności od obowiązującego w danym stanie prawa, może też zostać aresztowana.

Broń palna w bagażuShutterstock

David Pekoske, szef TSA wskazał, że funkcjonariusze wykonali "świetną" pracę, "zapobiegając przedostaniu się broni palnej do stref bezpieczeństwa na lotniskach i na pokłady samolotów". - Broń palna jest zabroniona w bagażu podręcznym, tak podczas kontroli bezpieczeństwa, jak i na pokładzie. Kiedy pasażer jednak zdecyduje się przynieść broń, nie tylko angażuje znaczące siły ochrony i naraża bezpieczeństwo transportu, ale też może okazać się to bardzo kosztowne dla niego samego - ostrzega cytowany przez "Guardiana".

ZOBACZ TEŻ: Na lotnisku wystrzeliła broń jednego z pasażerów. Wybuchła panika, trzy osoby z obrażeniami

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock