Nie żyje Robert "Al" Persichitti, 102-letni weteran drugiej wojny światowej. Zmarł w drodze na obchody 80. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii. Informację o jego śmierci potwierdziła organizacja kombatancka, do której należał. Krótko przed rozpoczęciem podróży Persichitti mówił o swojej "ekscytacji" związanej z podróżą do Europy.
Robert "Al" Persichitti z Rochester w amerykańskim stanie Nowy Jork płynął statkiem na obchody 80. rocznicy lądowania w Normandii. 30 maja źle się poczuł i drogą lotniczą został zabrany do szpitala w Niemczech. Zmarł następnego dnia, miał 102 lata. Informację o śmierci Persichittiego potwierdziła organizacja kombatancka Honor Flight, której był członkiem.
Weteran zmarł w drodze do Normandii
- Jestem niezwykle podekscytowany wyjazdem - mówił Persichitti dzień przed rozpoczęciem podróży do Europy w rozmowie z lokalną stacją WROC-TV. Dodał, że kardiolog zachęcał go do tej podróży. Na statku towarzyszył mu również Al DeCarlo, który służył u boku Persichittiego w czasie drugiej wojny światowej. Lokalnym mediom w Rochester powiedział, że weteran nie umarł samotnie. - Lekarz był przy nim... był spokojny i czuł się komfortowo - stwierdził DeCarlo.
Robert "Al" Persichitti i Al DeCarlo nie walczyli w Normandii. Weterani służyli w czasie drugiej wojny światowej na Pacyfiku, biorąc udział m.in. w krwawych walkach o Iwo Jimę. Jak poinformowało CBS News, zostali jednak wybrany do delegacji biorącej udział w wydarzeniu w Normandii przez Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie, które opłaciło i zorganizowało im podróż.
80. rocznica lądowania w Normandii
W czwartek przypada 80. rocznica lądowania wojsk alianckich na francuskich plażach w Normandii. Celem zapoczątkowanej w ten sposób operacji pod kryptonimem "Overlord" było zdobycie przyczółków w okupowanej przez III Rzeszę Francji, a tym samym otwarcie drugiego frontu w Europie, następnie zaś wyzwolenie Francji spod hitlerowskiej okupacji.
6 czerwca 1944 roku w Normandii wylądowało ponad 150 tysięcy żołnierzy, w tym 73 tys. Amerykanów, 60 tys. Brytyjczyków i 15 tys. Kanadyjczyków. Portal NBC News na krótko przed obchodami 80. rocznicy lądowania pisał, że "nie jest jasne", ilu weteranów wciąż żyje, jednak według agencji rządowej American Battle Monuments Commission w obchodach rocznicy lądowania miało wziąć udział blisko 150 Amerykanów, którzy uczestniczyli w bitwie o Normandię.
Źródło: BBC, PAP, CBS News, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Pittsford Schools