Blinken spotkał się z Erdoganem. Rozmawiali między innymi o wojnie Izraela z Hamasem

Źródło:
PAP

Antony Blinken, sekretarz stanu USA, rozpoczął w sobotę swoją bliskowschodnią podróż. W Stambule spotkał się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, a także z szefem tureckiej dyplomacji Hakanem Fidanem. Rozmowy dotyczyły między innymi wojny Izraela z Hamasem.

Podczas spotkania z Fidanem omówiono wojnę w Strefie Gazy, spowodowany nią kryzys humanitarny, proces akcesji Szwecji do NATO oraz kwestie dwustronne - w tym sprzedaż Ankarze myśliwców F-16 - i regionalne - wynika z komunikatu tureckiego MSZ.

Rozmowy szefów dyplomacji obu państw trwały około dwóch godzin. Blinken spotkał się następnie z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Po wyjeździe z Turcji sekretarz stanu USA uda się do Grecji, Jordanii, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Izraela, na Zachodni Brzeg i do Egiptu. Departament Stanu USA podkreślił, że podczas szeregu wizyt Blinken będzie kłaść nacisk na ochronę życia cywilów podczas wojny Izraela z Hamasem, uwolnienie przetrzymywanych przez palestyńskich terrorystów zakładników, dostarczenie do objętego działaniami zbrojnymi obszaru pomocy humanitarnej i zapobieganie przymusowym przesiedleniom Palestyńczyków.

Autorka/Autor:mjz

Źródło: PAP