Natalia Weselnicka poszukiwana w USA. Akt oskarżenia wobec rosyjskiej prawniczki

Świat


Natalia Weselnicka, rosyjska prawniczka zamieszana w aferę Russiagate, została we wtorek oskarżona przez prokuraturę federalną USA w sprawie dotyczącej defraudacji, blokowania wymiaru sprawiedliwości i świadomego wprowadzenia w błąd amerykańskich śledczych. Kobieta jest poszukiwana.

Szef nowojorskiego oddziału śledczego urzędu USA do spraw imigracji i urzędów celnych Angel Melendez poinformował, że Weselnicka "jest obecnie osobą poszukiwaną w Stanach Zjednoczonych za świadome wprowadzenie w błąd śledczych w USA w sprawie dotyczącej defraudacji 230 milionów dolarów", której dopuściła się "organizacja przestępcza mająca w swoich szeregach skorumpowanych rosyjskich dygnitarzy".

To inna sprawa niż badana również przez śledczych afera Russiagate, dotycząca prawdopodobnego wpływu Rosji na przebieg ostatnich wyborów prezydenckich w USA.

Gdzie jest Weselnicka?

Melendez wyjaśnił, że prawniczka "potajemnie spiskowała z wysokiej rangi rosyjskim prokuratorem, aby dostarczyć fałszywych informacji amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości i wpłynąć na jego postępowanie".

Weselnicka miała złożyć fałszywe dokumenty i deklaracje podatkowe w sprawie, w której reprezentowała kontrolowaną przez Rosjan firmę Prevezon Holdings Ltd oskarżoną o pranie pieniędzy. W lutym 2018 roku Prevezon zapłacił 5,9 miliona dolarów w ramach ugody sądowej w tej sprawie.

Jak zauważa Reuters, przypuszcza się, że Weselnicka przebywa na terenie Rosji. Jeżeli tak jest - jak dodaje agencja - wszelkie wysiłki na rzecz nakłonienia jej do współpracy z amerykańskimi organami sprawiedliwości będą trudne.

"Jeszcze bardziej podejrzane spotkanie"

Prawniczka jest zamieszana w aferę Russiagate ze względu na jej udział w spotkaniu z synem obecnego prezydenta, Donaldem Trumpem juniorem, oraz doradcą i zięciem prezydenta Jaredem Kushnerem w Trump Tower, które odbyło się w czerwcu 2016 roku, przed wyborami prezydenckimi.

Weselnicka miała oferować kompromitujące informacje o Hillary Clinton, kandydatce demokratów w wyborach prezydenckich.

Spotkanie to jest przedmiotem szczególnego zainteresowania prokuratora specjalnego Roberta Muellera, który prowadzi dochodzenie w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA oraz kontaktów osób z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla.

Reuters pisze, że postawienie Weselnickiej w stan oskarżenia potwierdza tezę, że w okresie, w którym doszło do spotkania w Trump Tower, prawniczka działała na zlecenie Kremla.

Była prokurator federalna Barbara McQuade powiedziała agencji Reutera, że w świetle nowych oskarżeń "spotkanie to jest jeszcze bardziej podejrzane", a Weselnicką tym łatwiej można uznać za agentkę Kremla.

Były prawnik Trumpa skazany

W grudniu były osobisty prawnik prezydenta Donalda Trumpa, Michael Cohen, został skazany na trzy lata więzienia, ale jeszcze przed tym wyrokiem w mediach pojawiły się pogłoski, że Cohen gotów jest zeznać, iż prezydent wiedział z wyprzedzeniem o spotkaniu swojego syna i Kushnera z Weselnicką. Prezydent temu zaprzecza, ale twierdził też, że gdyby tak było w istocie, nie byłoby to wykroczeniem.

Cohen zawarł ugodę z federalną prokuraturą w związku z oskarżeniem o oszustwa podatkowe i bankowe, co oznacza, że podjął współpracę ze śledczymi z zespołu Muellera.

Autor: tmw,mm//now / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: