CNN: rząd USA zaoferował Moskwie wymianę handlarza bronią za dwoje Amerykanów

Źródło:
CNN, PAP

Po miesiącach wewnętrznych rozmów administracja Joe Bidena zaoferowała Rosji wymianę Wiktora Buta, skazanego w USA rosyjskiego handlarza bronią, na dwoje Amerykanów przetrzymywanych przez Moskwę: Brittney Griner i Paula Whelana - donosi stacja CNN, powołując się na amerykańskich urzędników, którzy chcieli zachować anonimowość.

W środę sekretarz stanu USA Antony Blinken stwierdził podczas konferencji prasowej, że USA przedstawiły Rosji konkretną i "znaczącą" propozycję, by umożliwić uwolnienie koszykarki Brittney Griner oraz więzionego od 2018 roku byłego żołnierza piechoty morskiej Paula Whelana i zamierza omówić tę propozycję podczas najbliższej rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Nie chciał zdradzić, czy propozycja zakłada deportację do Rosji skazanego w USA na 25 lat więzienia handlarza bronią Wiktora Buta, o którego zwolnienie od dawna ubiegała się Moskwa. Wcześniej USA zwolniły z więzienia rosyjskiego pilota oskarżanego o przemyt narkotyków Konstantina Jaroszenkę, zaś Rosja uwolniła innego byłego żołnierza Korpusu Piechoty Morskiej USA Trevora Reeda.

Rosyjski handlarz bronią Wiktor But został skazany w USA na 25 lat pozbawienia wolnościU.S. Department of Justice via Getty Images

CNN: Waszyngton zaoferował wymianę Buta na Amerykanów

Informatorzy CNN twierdzą, że prezydent Biden poparł plan wymiany Buta na Whelana i Griner. Przeciwny takiemu rozwiązaniu był Departament Sprawiedliwości, który z reguły sprzeciwia się wymianom więźniów. Dyskusje na ten temat trwały w amerykańskiej administracji od początku roku.

Brittney Griner przebywa w areszcie
Brittney Griner przebywa w areszcie Getty Images

- Przekazaliśmy istotną ofertę, która naszym zdaniem może zakończyć się sukcesem, sądząc po historii naszych rozmów z Rosją - powiedział wysoki rangą amerykański urzędnik, cytowany w środę przez CNN. Dodał, że Waszyngton złożył wspomnianą ofertę Moskwie jeszcze w czerwcu. Odmówił jednak komentarza na temat szczegółów.

- Do tanga trzeba dwojga. Rozpoczynamy wszystkie negocjacje, by sprowadzić do domu Amerykanów przetrzymywanych jako zakładników lub niesłusznie zatrzymanych. Prowadzimy je z kimś, kto schwytał naszych ludzi i potraktował ich jako kartę przetargową - powiedział anonimowy członek amerykańskiej administracji.

Jak zauważa CNN, rząd USA od dawna sprzeciwia się praktyce wymiany więźniów, twierdząc, że tego typu decyzje zachęcają wrogie kraje do zatrzymywania obywateli USA, by można było użyć ich jako karty przetargowej. Adwokaci przetrzymywanych przez Moskwę Amerykanów kwestionowali te obawy, przekonując, że najważniejsze, by mogli oni wrócić do domu.

- Jesteśmy tak bardzo zaangażowani w sprowadzenie naszych ludzi do domu, że w pewnych okolicznościach jesteśmy gotowi dokonać tych bolesnych wyborów - powiedział informator CNN.

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Department of Justice via Getty Images