Republikanie zapowiadają śledztwo w sprawie Joe Bidena i jego rodziny

Źródło:
PAP

Czołowi republikańscy kongresmeni zapowiedzieli, że zamierzają przeprowadzić parlamentarne śledztwa w sprawie biznesowych przedsięwzięć prezydenta Joe Bidena i członków jego rodziny. Kongresmen James Comer stwierdził, że odkryte dowody każą zadać "kłopotliwe pytania".

Podczas konferencji prasowej przyszły szef komisji ds. nadzoru Izby Reprezentantów James Comer powiedział, że republikanie posiadają dowody w postaci m.in. zeznań sygnalistów i laptopa syna prezydenta, Huntera Bidena, na szereg przestępstw popełnionych przez członków jego rodziny.

- To, co odkryliśmy, to plany biznesowe (...) oparte na handlowaniu wpływami, w tym z ludźmi blisko związanymi z obcymi rządami, jak Chiny i Rosja - powiedział Comer. Stwierdził też, że wbrew deklaracjom prezydenta, miał on według republikanów brać wiodący udział w tych przedsięwzięciach, również w czasie, kiedy sprawował funkcję wiceprezydenta.

- Te dowody każą zadać kłopotliwe pytania, czy prezydent Biden stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego i czy jest skorumpowany przez obce państwa - stwierdził.

Sprawa Huntera Bidena

On i występujący wraz z nim przyszły szef komisji sprawiedliwości Jim Jordan zapowiedzieli, że sprawy te będą przedmiotem śledztwa ich komisji i zamierzają w tym celu przesłuchać m.in. członków rodziny prezydenta i zdobyć dane na temat transakcji spółek związanych z Bidenami. Do zapowiedzi doszło dzień po tym, jak republikanie zapewnili sobie większość w Izbie Reprezentantów. Już wcześniej partia zapowiadała, że po odzyskaniu kontroli nad izbą będzie również prowadzić śledztwa w sprawie m.in. genezy COVID-19 i kryzysu migracyjnego.

Syn prezydenta, Hunter Biden jest przedmiotem śledztwa prokuratury federalnej i FBI w sprawie jego działalności biznesowej od 2018 roku lecz do tej pory nie postawiono mu żadnych zarzutów.

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: PAP