Producent Pegasusa na "czarnej liście" Departamentu Handlu USA

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Amerykański Departament Handlu wpisał w środę na swoją "czarną listę" izraelską firmę NSO Group, producenta szpiegowskiego oprogramowania Pegasus. W ocenie resortu przedsiębiorstwo z Izraela stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Izraelska firma NSO Group – producent Pegasusa - została wpisana przez Departament Handlu USA na "czarną listę". Resort wyjaśnił, że produkt ten był wykorzystywany do "przeprowadzania międzynarodowych represji", w związku z tym firma została dodana do "listy podmiotów", która ogranicza dostęp do amerykańskich technologii, wymagając zezwolenia rządu na ich eksport.

CO TO JEST PEGASUS? OGLĄDAJ W TVN24 GO

Według resortu umieszczenie firmy z Izraela na "czarnej liście" jest częścią wysiłków administracji prezydenta USA Joe Bidena na rzecz promowania praw człowieka w polityce zagranicznej USA.

"USA zobowiązują się do agresywnego stosowania kontroli eksportu w celu pociągnięcia do odpowiedzialności firm, które opracowują, przemycają lub wykorzystują technologie do prowadzenia złośliwych działań, zagrażających cyberbezpieczeństwu społeczeństwa obywatelskiego, dysydentów, urzędników państwowych oraz organizacji w kraju i za granicą" - napisała sekretarz handlu USA Gina Raimondo w oświadczeniu.

Pegasusem śledzono prezydentów, premierów, aktywistów i dziennikarzy

W lipcu opublikowane zostały wyniki międzynarodowego dziennikarskiego śledztwa 17 mediów, gdzie stwierdzono, że oprogramowanie Pegasus umożliwiało śledzenie co najmniej 180 dziennikarzy, 600 polityków, w tym trzech prezydentów, 10 premierów i jednego króla oraz 85 działaczy praw człowieka i 65 liderów biznesu z różnych krajów.

Przy pomocy Pegasusa można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. maili, zdjęć czy nagrań wideo oraz kamer i mikrofonów.

Na "czarnej liście" USA znalazła się także druga izraelska firma produkująca szpiegowskie oprogramowanie - Candiru oraz rosyjska firma Positive Technologies i singapurska Computer Security Initiative Consultancy. Według Waszyngtonu firmy te handlują narzędziami cybernetycznymi używanymi do uzyskania nieautoryzowanego dostępu do sieci komputerowych.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości