Wirus polio w ściekach Nowego Jorku. "Sygnał alarmowy"

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP, Reuters
Nowy Jork
Nowy JorkReuters
wideo 2/3
ReutersNowy Jork

Władze sanitarne Nowego Jorku ogłosiły, że znalazły wirusa powodującego polio w próbkach ścieków. Ostrzegły, że wirus prawdopodobnie rozprzestrzenia się w mieście. "Ryzyko dla nowojorczyków jest realne, ale obrona jest tak prosta: zaszczep się przeciwko polio" - zaapelował komisarz do spraw zdrowia w Nowym Jorku doktor Ashwin Vasan.

Z danych służb medycznych wynika, że w Nowym Jorku ogólny wskaźnik szczepień przeciwko polio wśród dzieci 5-letnich i młodszych wynosi 86 procent. Większość dorosłych w USA zaszczepiono przeciwko polio w dziecięcym wieku. Zaniepokojenie budzi jednak stan obecnych szczepień. Na niektórych obszarach miejskich co najmniej trzy dawki otrzymało mniej niż dwie trzecie dzieci 5-letnich i młodszych.

"Departament Zdrowia Nowego Jorku i Departament Zdrowia stanu Nowy Jork zidentyfikowały wirusa polio w ściekach w Nowym Jorku, co sugeruje lokalną transmisję wirusa" - przekazał miejski departament zdrowia w piątkowym oświadczeniu. "Polio może prowadzić do paraliżu, a nawet śmierci. Wzywamy nieszczepionych nowojorczyków do zaszczepienia się teraz" - zaapelowano.

Wirus polio w ściekach. "Obrona jest tak prosta: zaszczep się"

"New York Times" zacytował w sobotę oświadczenie stanowego Departamentu Zdrowia, w którym wskazano na "pilną potrzebę uodpornienia każdego dorosłego i dziecka w Nowym Jorku, zwłaszcza na terenie metropolii". "Ryzyko dla nowojorczyków jest realne, ale obrona jest tak prosta: zaszczep się przeciwko polio" - przekonywał komisarz do spraw zdrowia w Nowym Jorku doktor Ashwin Vasan. "Wobec polio krążącego w naszych społecznościach nie ma nic bardziej istotnego, niż szczepienie dzieci, aby chronić je przed tym wirusem" - wskazywał.

Według nowojorskiego dziennika trzy dawki obecnej szczepionki zapewniają co najmniej 99-procentową ochronę przed ciężką chorobą. Urzędnicy służby zdrowia obawiają się, że wykrycie polio w ściekach Nowego Jorku może poprzedzać przypadki polio paralitycznego. Prowadzi to do nieodwracalnego paraliżu.

Wcześniej, 21 lipca poinformowano o wykryciu wirusa polio u osoby dorosłej w hrabstwie Rockland. Był to pierwszy potwierdzony przypadek w kraju od prawie 10 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy przypadek polio w Stanach Zjednoczonych od prawie 10 lat >>>

Nowy JorkMontenegroStock / Shutterstock.com

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom o "sygnale alarmowym"

Objawy polio obejmują objawy grypopodobne, takie jak ból gardła, gorączka, zmęczenie i nudności - informują Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Polio często przebiega bezobjawowo, a ludzie mogą przenosić wirusa, nawet jeśli nie wydają się chorzy.

Choroba ta ingeruje w układ nerwowy i może spowodować nieodwracalny paraliż w ciągu kilku godzin. Nie można go wyleczyć, ale zakażeniu można zapobiec poprzez szczepienie - a radykalny spadek liczby przypadków na całym świecie w ostatnich dziesięcioleciach wynika z intensywnych krajowych i regionalnych kampanii immunizacyjnych u niemowląt i dzieci.

CDC zaleca, aby dzieci otrzymały cztery dawki, z ostatnią podawaną między 4. a 6. rokiem życia. - To, co widzimy, jest sygnałem alarmowym dla ludzi, którzy myśleli, że wirus polio był tylko problemem gdzie indziej - podkreślił epidemiolog Derek Ehrhardt z tej rządowej agencji.

WHO: globalne zagrożenie dla zdrowia

Jak informuje natomiast Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), polio - obok małpiej ospy i koronawirusa SARS-CoV-2 - klasyfikowane jest jako globalne zagrożenie dla zdrowia.

W 1916 roku polio zabiło w USA sześć tysięcy osób i pozostawiło co najmniej kolejne 21 tysięcy - w większości dzieci - z trwałą niepełnosprawnością.

W późnych latach czterdziestych, zanim szczepionki przeciwko polio były dostępne, ogniska wirusa powodowały niepełnosprawność około 35 tysięcy Amerykanów każdego roku, zwłaszcza dzieci i tych, którzy mieszkali w obszarach, gdzie warunki sanitarne były złe.

W czerwcu wykryto polio w próbkach ścieków w Londynie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: MontenegroStock / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości