USA: Korea Płn. była w stanie umieścić obiekt na orbicie. Będzie "mocna odpowiedź"

Test antyrakiet Patriot PAC-3 i THAAD
Test antyrakiet Patriot PAC-3 i THAAD
MDA
System rakietowy THAADMDA

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są zgodni, że po wystrzeleniu przez Koreę Płn. rakiety dalekiego zasięgu konieczna jest "mocna odpowiedź" - podał w poniedziałek Biały Dom. Pentagon poinformował, że USA chcą jak najszybciej rozmieścić w Korei Południowej system THAAD.

Porozumienie w sprawie odpowiedzi na działania północnokoreańskiego reżimu ma prowadzić - jak powiedział rzecznik Białego Domu, Josh Earnest - "do rozważenie zakresu sankcji gospodarczych, które w jeszcze większym stopniu odizolowałyby Koreę Północną".

USA rozmieszczą tarczę w Korei Płd.

Pentagon potwierdził natomiast, że "Pjongjang był w stanie umieścić na orbicie satelitę lub inny obiekt kosmiczny".

Amerykańskie ministerstwo obrony poinformowało też, że USA "w nadchodzących dniach" rozpoczną formalne rozmowy z Koreą Południową w sprawie rozmieszczenia tam systemu obrony przeciwrakietowej THAAD w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony północnokoreańskiego potencjału. Stany Zjednoczone chciałyby rozmieszczenia tego systemu "najszybciej jak to możliwe" - podano.

Gdy decyzja zostanie podjęta, bateria systemu może "bardzo szybko zostać rozmieszczona" - oświadczył rzecznik Peter Cook.

Rozmieszczeniu systemu zdecydowanie sprzeciwiają się Chiny, ale USA traktują THAAD jako "system obronny", zorientowany "przeciwko zagrożeniu ze strony Korei Północnej", a nie mający na celu śledzenie aktywności Chin - zaznaczył Cook.

Najpierw bomba, później rakieta

W nocy z soboty na niedzielę Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co jest naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Kilka godzin później północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiadomił o udanym wystrzeleniu rakiety i umieszczeniu na orbicie satelity.

W niedzielę stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin przestrzegł, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa w reakcji na północnokoreańskie próby nuklearne i rakietowe nie może zawierać nawet aluzji do możliwości działań militarnych.

Autor: mm//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Army