Po zabójstwie żony uciekał przez ponad 30 lat

Źródło:
CNN, tvn24.pl
Fairfax w stanie Wirginia
Fairfax w stanie Wirginiatvn24
wideo 2/3
Fairfax w stanie Wirginiatvn24

Jose Lazaro Cruz stanie przed sądem po ponad 30 latach od zabójstwa swojej żony, informują służby stanu Wirginia. Mężczyzna w 1991 roku został zidentyfikowany jako sprawca zbrodni, jednak uciekł z kraju i od tamtej pory uciekał organom ścigania.

Jak poinformowała w poniedziałek policja z hrabstwa Fairfax w stanie Wirginia, ścigany od ponad 30 lat Jose Lazaro Cruz 18 stycznia został sprowadzony z Kostaryki do USA. Dzięki ekstradycji mężczyzna stanie przed sądem w związku ze sprawą zabójstwa jego żony sprzed ponad trzech dekad.

Do zabójstwa doszło 30 kwietnia 1991 roku w hrabstwie Fairfax. Znaleziono wówczas na ulicy poranioną nożem 24-letnią Anę Jurado, żonę Jose Lazaro Cruza i matkę jego trójki dzieci, Kobieta zmarła w wyniku doznanych obrażeń, a w ramach dochodzenia stwierdzono, że zebrane dowody wskazują Cruza jako prawdopodobnego mordercę. Mężczyzna zdążył jednak uciec nim wydany został nakaz aresztowania.

ZOBACZ TEŻ: Polak i jego bliscy nie żyją. Brytyjska policja o przyczynie śmierci mężczyzny i kobiety

30 lat uciekania przed policją

Przez kolejne trzy dekady Cruz skutecznie unikał organów ścigania. Jak ustalono, najpierw próbował przy użyciu fałszywych dokumentów przedostać się do Kanady, ale nie udało mu się to. Potem uciekł do Teksasu i według śledczych dzięki pomocy przemytnika stamtąd przedostał się do Salwadoru. Choć amerykańskie służby dysponowali nakazem aresztowania, zatrzymanie i ekstradycja mężczyzny nie były możliwe, bo kraj ten nie zezwalał wówczas na ekstradycję do USA.

Policja poinformowała, że w Salwadorze Cruz "rozpoczął zupełnie nowe życie", wziął ponownie ślub i miał kilkoro dzieci. Przez wiele lat śledczy nadal śledzili jednak jego miejsce pobytu. Ostatecznie Cruz został zatrzymany 29 lipca 2022 roku, gdy przekraczał granicę Nikaragui z Kostaryką. Nie podano informacji, dlaczego ścigany mężczyzna próbował znaleźć się w innym kraju, ani czy miało to związek ze śledztwem w jego sprawie.

55-letniemu obecnie Cruzowi nie zostały jeszcze postawione oficjalnie zarzuty. Śledczy podkreślają jednak, że jego sprawa nigdy nie została zamknięta, ponieważ śledczy uznali go za domniemanego mordercę.

ZOBACZ TEŻ: Ciało dwulatka znalezione przy zwłokach ojca. Mężczyzna zmarł na zawał, dziecko "z głodu i odwodnienia"

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fairfax County Police Department