Podpis Bidena, który oddalił widmo bankructwa USA

Autor:
/ prpb
Źródło:
PAP

Przyjęta przez amerykański Kongres ustawa zawieszająca do 2025 roku limit zadłużenia państwa została w sobotę podpisana przez prezydenta Joe Bidena. Według ministerstwa finansów departamentu skarbu bez takiej decyzji już w przyszłym tygodniu rządowi USA zabrakłoby środków na pokrycie wszystkich swoich zobowiązań.

Obie partie - Republikanie i Demokraci - uzgodniły, że ograniczenia wydatków nie wpłyną na możliwość Senatu uchwalenia dodatkowych środków na pomoc Ukrainie i inne wydatki zbrojeniowe. Ustawa zawiesza limit długu do stycznia 2025 roku i mrozi wydatki budżetowe w roku fiskalnym 2024 - poza wydatkami obronnymi - na poziomie z bieżącego roku. Porozumienie przewiduje wzrost tych wydatków o 1 procent w kolejnym roku.

Czytaj też: Ważne porozumienie w USA. Prezydent Biden: zapobiegliśmy zapaści gospodarki

Według analiz pozwoli to zredukować deficyt budżetowy o 1,5 biliona dolarów w ciągu 10 lat.

Widmo bankructwa oddalone

Zawieszenie limitu długu, ustanowionego ostatnim razem przez Kongres na poziomie 31,4 bilionów dolarów, jest konieczne, by Stany Zjednoczone uniknęły bankructwa. Według ministerstwa finansów (departamentu skarbu) bez takiej decyzji już w przyszłym tygodniu rządowi zabrakłoby środków na pokrycie wszystkich swoich zobowiązań.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości