Joe Biden: Chiny jeszcze nie dostarczyły Rosji broni

Autor:
asty
Źródło:
Reuters, PAP

Kanada i USA potępiają Rosję za inwazję na Ukrainę, zwiększą inwestycje w bezpieczeństwo, za poważne długoterminowe zagrożenie uważają Chiny - poinformowali prezydent USA Joe Biden i premier Kanady Justin Trudeau na wspólnej konferencji prasowej.

- Od trzech miesięcy słyszę o tym, że Chiny zamierzają dostarczyć znaczącą ilość broni. Jeszcze tego nie zrobili, co nie znaczy, że tego nie zrobią - stwierdził Joe Biden na wspólnej konferencji prasowej z premierem Kanady Justinem Trudeau w Ottawie.

Przywódcy USA i Kanady potępili Rosję za inwazję na Ukrainę. "Będziemy nadal nakładać ekonomiczne koszty na Rosję, a jednocześnie utrzymywać poparcie dla Ukrainy tak długo, jak to konieczne" - napisano we wspólnym komunikacie po rozmowach.

Wspólny komunikat dotyczy również współpracy w ramach NATO i z partnerami na całym świecie, a także organizacjami i grupami takimi jak ONZ, G7, G20, wywiadowczy sojusz Five Eyes. Kanada i USA będą wspólnie inwestować w modernizację Dowództwa Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).

Kanada wyda niemal siedem miliardów dolarów kanadyjskich na modernizację systemów radarowych obejmujących swoim zasięgiem północną część kontynentu i Arktykę oraz 7,3 miliarda dolarów kanadyjskich na myśliwce F-35 i ich obsługę, by "zapewnić zdolność NORAD do odstraszania i obrony (…) wobec Chin i Rosji w nadchodzących latach".

Koordynację działań zapowiedziano też w związku z przestępczością międzynarodową, cyberbezpieczeństwem oraz ochroną infrastruktury krytycznej, szczególnie rurociągów i sieci elektrycznej. "Jeśli przeciwnik wybierze na cel systemy infrastruktury krytycznej w jednym z naszych krajów, oba kraje będą reagować" - podkreślono w komunikacie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości