TVN24 | Świat

"Nie wykonamy żadnych jednostronnych gestów ani zachęt, by nakłonić Irańczyków do rozpoczęcia rozmów"

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nie wykonają żadnego jednostronnego gestu, by nakłonić Iran do rozmów o wznowieniu przez obie strony przestrzegania porozumienia nuklearnego - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Nowy prezydent USA Joe Biden zapowiadał, że zamierza powrócić do umowy nuklearnej z Iranem, z której Stany Zjednoczone jednostronnie wycofał jego poprzednik Donald Trump. Waszyngton wysyła sygnały, że jest do tego gotowy, ale Teheran wpierw musi powrócić do przestrzegania zapisów porozumienia. Władze Iranu rozpoczęcie negocjacji warunkują natomiast zniesieniem sankcji, jakie nałożyły na ich państwo Stany Zjednoczone.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Nie wykonamy żadnych jednostronnych gestów ani zachęt, by nakłonić Irańczyków do rozpoczęcia rozmów. To nieporozumienie, jeśli Irańczycy uważają, że wykonamy jakąś przysługę lub jednostronny gest bez żadnego ruchu z ich strony - przekazał dziennikarzom w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price

Zasugerował przy tym, że Waszyngton mógłby "dyskutować nad propozycjami, które pomogłyby obu stronom" wrócić do stosowania się do umowy atomowej.

Porozumienie nuklearne

W 2015 roku Iran podpisał umowę nuklearną z sześcioma światowymi mocarstwami (Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Francją, Chinami, Rosją i Niemcami). Zgodził się ograniczyć wzbogacanie uranu w zamian za zniesienie nałożonych nań sankcji gospodarczych. W maju 2018 roku prezydent USA Donald Trump jednostronnie wycofał swój kraj z tego porozumienia, uzasadniając to realizowaniem przez Iran programu rakiet balistycznych.

Kiedy w następstwie wyjścia z paktu USA zaostrzyły sankcje na Iran, Teheran stopniowo oficjalnie odstępował od zobowiązań, zawartych w porozumieniu, a seria incydentów doprowadziła oba kraje na skraj konfliktu zbrojnego.

Strona irańska wielokrotnie podkreślała w ostatnim czasie, że by negocjacje nuklearne mogły zostać wznowione, pierwszy krok musi wykonać Waszyngton i zdjąć sankcje nałożone na Teheran. Jednak - jak ocenia Reuters - narastające problemy gospodarcze, spowodowane amerykańskimi sankcjami, mogą skłonić Islamską Republikę do wykazania się elastycznością w kwestii warunków przywrócenia porozumienia nuklearnego.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: